ПГ на ГЕРБ подкрепя изцяло предложението на Министерски съвет за партийна субсидия от 1 лев. Това каза Десислава Атанасова, заместник-председател на правната комисия в Народното събрание, предава "Фокус".

Тя отбеляза, че партията е последователна в това си предложение. „Трябва да напомня, че още през 2016 година внесохме законопроект по отношение на промяната на партийната субсидия на 1 лев“, каза още Десислава Атанасова.

Предложението е било внесено от нея и от група народни представители от ГЕРБ в периода след проведения референдум, на който над 2,5 млн. българи са отговорили положително на въпроса за намаляване на партийната субсидия на 1 лев за получен действителен глас. „В нашата позиция няма промяна. По-интересното е, че в днешния ден на поканата на БСП не откликнаха и нашите коалиционни партньори. Единствено ДПС участва в срещата, но не са приели аргументите на БСП и вече има депозирано предложение в Народното събрание за партийна субсидия от 0 лева и възможност партиите да се финансират от физически и юридически лица“, каза още Десислава Атанасова.

Тя посочи, че предстои обсъждане на всички предложения. „Надяваме се и БСП да направят такива, защото утре изтича срокът между първо и второ четене на законопроекта, който вече се прие на първо четене в зала. В четвъртък комисията по бюджет и финанси ще заседава, а в програмата ни като точка е включено обсъждането на Закона за политическите партии в петъчния ден“, допълни Десислава Атанасова.

Тя подчерта, че в петък ПГ на ГЕРБ ще гласува за предложението на Министерски съвет партийната субсидия да бъде 1 лев за действителен глас.

Партиите могат да разчитат на дарения, имат и членски внос, от който могат да се финансират, а в ПП ГЕРБ има експерти, които се занимават с цялата счетоводна дейност. Това каза Десислава Атанасова, заместник-председател на правната комисия в Народното събрание.

Според Атанасова не е редно партии, които са спестили финансов ресурс, да бъдат ощетени за сметка на други партии, които нямат спестявания. „Партиите всяка година представят бюджет пред Сметната палата, който е публичен. Това е органът, който следи и контролира приходите и разходите на партиите“, допълни Атанасова.

Според нея резултатите от референдума, произведен през 2016г., и желанието на гражданите субсидията да бъде 1 лев за действителен глас означава, че те така оценяват усилията в законодателството и управлението. „Фактът, че над 60% не гласуваха на Европейските избори говори, че не е голямо числото на оптимистите и вярващите в политическата система, но демокрацията е най-доброто, което съществува. Противният случай е анархия и самоуправство“, коментира тя.

Заместник-председателят на правната комисия каза още, че цел на политиците е да доказват, че са работоспособни и вземат решения в полза на всички български граждани. Десислава Атанасова подчерта, че партийната субсидия се използва за поддържане на партиен живот, мероприятия, обсъждане на законопроекти, стратегии и привличане на хора за участие в обсъждания.