Домашните любимци – слабостта на крале, кардинали и президенти СНИМКИ
Кралица Елизабет II отглежда през живота си 30 кралски коргита, Путин се радва на българска овчарка
В началото на седмицата информационните агенции раздухаха новината, че швейцарската Темида била отсъдила по 4 години затвор за четиримата членове на най-богатата фамилия на Великобритания за това, че те се отнасяли към прислугата си по-лошо, отколкото към техните четириноги къщни любимци, пише "Труд".
Значи живеещите край Женева и притежаващи към 50 млрд. евро индийци и натурализирани англичани Пракаш Хиндуджа, съпругата му Камал, техният син Аджай и снахата Намарата, ако ги закопчаят случайно в алпийската страна, те ще трябва да лежат в затвора, защото плащали много по-малко пари на домашните си помощници, отколкото пръскали за храна и глезотии на техните домашни животни.
Кардинал Ришельо остава в историята и като ценител на котките
Разбира се, адвокатът на фамилията Хиндуджа веднага обяви, че ще обжалва присъдата, тъй като обвиненията срещу неговите клиенти били пълна измишльотина, но случаят накара не един и двама разтропани западни репортери да се запитат колко ли нормални месечни заплати пръскат силните на деня по любимците си за същия период?
И сметките им показаха, че става дума най-малко за две заплати, по простата причина, че почти винаги в палатите на властта за обожаваните четириноги приятели обикновено се грижат двама души, винаги много добре платени.
Колкото до това, коя е височайшата особа, която през годините се е ръсила най-щедро по нейните домашни любимци, пишещото братство на Острова и в някои други западноевропейски страни посочи единодушно споминалата се по-миналата година английска кралица Елизабет II.
Може би и защото тя обгрижваше любимите си кучета порода кралско корги пред очите на целия свят постоянно, старателно и даже нарочно, като белгийски кинаджии даже заснеха за тях през 2019 г. въртяна и у нас забавна лента.
Кралица Елизабает II обожаваше своите коргита
Но кралските коргита са главни герои на английската монархия от 1933 г., когато бащата на кралицата Джордж VI донася в Бъкингамския дворец първия екземпляр на сякаш опитомена лисица. А че е харчила яко по кучетата си през дългите години на престола Елизабет II говори фактът, че тя отглежда повече от 30 коргита.
Интересното е, че през 2010 г., след като умира поредният ѝ любимец, вече възрастната кралица решава да сложи край на увлечението си, за да не остави следващия четириног другар сам след нейната собствена смърт. Но не се получава, защото забравилият намерението ѝ син Ендрю малко по-късно подарява на майка си две прелестни коргита с имена Муик и Санди.
След кончината на кралицата на 8 септември 2022 г., те са откарани в имението на херцозите на Йорк - Aндрю и Сара Фъргюсън, където сега ги глези специално назначен кучкар, отнасящ се с тях като към принцове.
Чарлз II е изобразен със своите кучета
Знае се от мнозина – замъците на империите, кралствата, херцогствата и помпозните вили за богоизбрани винаги са бъкали от домашни любимци на четири лапи, които са бродели като царедворци сред тронове и пищни трапези в тънещи в разкош зали.
„Има много владетели, които са се влюбвали до уши в животните си, като често са се привързвали необяснимо към някое от тях“ - отбелязва италианският журналист Енрико Ерколе в книгата си „V.I.P. – Very Important Pet“ /Много важен домашен любимец – прев. кор./
„Мисля си например за коронясания на 9 години през 1547 г. английски крал Едуард VII, който никога не правел и крачка без кучето си Цезар.
Или за германския владетел Фридрих Пруски и неговото любимо куче Биче, което самият той спасява от отвличане на бойното поле с риск на живота си“ – продължава Ерколе в предговора на томчето, в която препрочита историята на света и на неговото висше общество чрез историята на специалната любов, която е карала крале, папи и принцеси да умират по кучета и котки.
Разбира се, „пътешествието“ му не подминава кралете на Англия Чарлз I-ви и Чарлз II-ри, които изпитвали такава страст към кучетата си, че нарекли предпочитаната от тях порода „Кинг Чарлз Шпаньол“...
Императрица Сиси имала слабост към големите породи
„Моята книга - обяснява авторът - е родена от едно откритие - винаги съм бил заинтригуван от историческата фигура на императрицата на Австрия Елизабет, която е световно известна като Сиси и много е казано за нея. Но малцина са тези, които знаят, че тя си е падала страхотно по гигантските кучета.
В една епоха, в която кралици и благородни дами обожават да се обграждат с малки кучета на мода като мопсове, италиански волпино или шпицове, Сиси обичала да държи на каишка огромни кучета. Тя е притежавала огромни леонбергери, санбернарди, а веднага щом разбра за съществуването на великанските ирландски хрътки, тя нарежда голямото сиво куче веднага да бъде докарано в императорския дворец, където предизвиква доста вълнения сред царедворците.
Като любовта на Сиси към четириногите ѝ приятели е толкова всеотдайна, че тя дори се увековечава с тях във фотосесия. Нейната страст към гигантските кучета не е чужда и на нейния съпруг император Франц Йосиф, който пожелава след ранната кончина на жена му в мрамора на нейния паметник във Виена да бъдат изсечени два покосени от мъка леонбергера“ – пише Енрико Ерколе.
Оказва се обаче, че новата британска кралица Камила също е голям фен на кучетата, и то до степен, че избродира образите на двете си домашни любимки Блубел и Бет върху бялата рокля, в която облича за коронацията ѝ с крал Чарлз III.
От всички английски монарси обаче най си падала по кучета кралица Виктория, която имала във всеки неин замък из Острова развъдник за расови псета, оборудван задължително с отоплена „кошара“ за през зимата.
„Непоклатим и строг суверен - обяснява Енрико Ерколе - кралица Виктория буквално губела контрол върху себе си, когато се озовавала в компанията на нейните малки любимци. Дори настоявала те да бъдат нарисувани до един на големи платна от нает специално за тях художник.
И изглежда, че в деня на коронацията ѝ, облечена в нейните хермелинови и пурпурни одежди, преди да пристъпи прага на катедралата, тя била изтичала обратно до двореца, за да нахрани любимия си пес Даш."
А ако днес четириногите ни приятели по света са защитени от асоциации за борба срещу насилието над животни, те също го дължат на кралица Виктория. По простата причина, че тя създава първата организация за тяхната закрила – нещо, което днес изглежда съвсем нормално, но през викторианския деветнадесети век изобщо не е било така.
Като в големия австралийски град Сидни днес има паметник, посветен на Айлей - едно от любимите кучета на кралица Виктория, като монументът бързо се превръща в истинска туристическа атракция.
И не само това – бронзовият Айлей е „спомоществувател“ на местната доброволческа асоциация, която помага на слепи деца, тъй като всяка година кучето „събира“ за тях хиляди долари, оставени като дарение в основата на пиедестала. Но железният английски суверен в тежки рокли обичал страхотно и котките, при това толкова много, че организирал първата котешка изложба в лондонския „Кристален дворец“.
Но щом става дума за мацарани, задължително трябва да се пресече протока Ла Манш и да се отиде във Франция, където изглежда те са били на по-голяма почит. Ами например крал Луи XV-ти обгрижвал като най-любимо същество подарен му от турския посланик ангорски котарак, с когото величеството никога не се разделяло.
Ако се вярва на царедворци от онова време, козината му била толкова мека и фина, че приличала на коприна, докато погледът му бил надменен, сякаш той бил истинският крал, а не господарят му. Още повече, че придворните били задължени да му се поклонят, веднага щом го видят около себе си и без да изпадат в паника, зад не го изплашат.
Луи XV и неговата котка
Но абсолютен шампион по котешка любов бил премиер-министърът на крал Луи XIII – кардинал Ришельо, когото не на шега прислугата наричала зад гърба му „котарак“.
Той имал до спалнята си „котарник“ с 14 ангорски любимки и любимци, единствено те се радвали на неговите ласки и били постоянно присъствие не само в леглото и работния му кабинет, но „дежурели“ и на свикваните от кардинала министерски съвети. Като много често той държал по няколко от тях в широките си ръкави, за да го вдъхновяват и топлят особено през зимните месеци.
Ех, кучетата също били желани гости във френския кралски двор, като пък най-разглезени били мопсовете на метресата на крал Луи XV-ти – Мадам дьо Помпадур и тези на съпругата на неговия син Луи XVI – посечената от гилотината на Френската революция заедно с един от домашните ѝ любимци кралица Мария Антоанета.
Мопсът на император Наполеон Бонапарт, от друга страна, бил агресивен и раздразнителен, като често карал страховития си собственик да се чувства неудобно, тъй като го хапел по прасците.
Но може би най-екстравагантният епизод от световната история на VIP-четириногите е свързан с краля на Франция Анри III-ти. Ами, този суверен бил толкова обсебен от малките си кучета, че винаги ги носел със себе си в голяма кошница, която постоянно висяла на врата му.
Въобще без късмет пък било кученцето на руската царска фамилия Романови, което споделя ужасната съдба на господарите си, умирайки разстреляно като тях още в началото на болшевишката Октомврийска революция. А сред най-странните прищевки на коронованите глави покрай техните домашни питомци се откроява ярко зловещият вкус на френския крал Шарл IX-ти.
Защото той носел постоянно ръкавици, ушити от кожата на любимото му куче, което починало, когато той се възкачил на престола в Париж. Какво пък може да се каже за Петър Велики - бащата на Руската империя, който изисквал да препарират кученцата му, за да ги държи винаги до себе си? Или за оня пес, който бил станал крал в Дания през Средновековието?
Макрон също е фен на домашните любимци
Иначе дисекцията на векове история, която Енрико Ерколе прави в „Много важните домашни любимци“ чрез разкриване на любовта на силните на деня към техните четириноги приятели и нейното отражение в делата им, може да бъде продължена и днес.
Защото Владимир Путин се радва постоянно на мощна българска овчарка, Джо Байдън на не по-малко силна германска овчарка, а Еманюел Макрон – на здрав черен лабрадор кръстоска грифон.
Сега малко или много точно тези трима президенти пишат световната история и интересен би бил отговорът на въпроса как ли ще ѝ се отрази тяхната привързаност към огромните им и яки песове?
Владимир Путин е прегърнал българско овчарско куче, подарено му от Бойко Борисов
Виж, другият велик президент на момента Си Дзинпин, според клюката засега се радвал само на кучета-роботи, използвани за военни цели.
Последвайте ни
0 Коментара: