Експерти коментират издъни ли се руското разузнаване и в Италия
Руско-италианските отношения бяха засенчени от шпионски инцидент в Рим
В последния етап на проследяването им им е бил записан фактът на предаване на пари на италианеца, предполагаемо за тайната информация, предоставена на Русия. Руски военни експерти коментираха поредния шпионски скандал. Инцидентът беше коментиран уклончиво в Кремъл.
Президентският прессекретар Дмитрий Песков заяви че не разполага с информация за причините и обстоятелствата за задържането на руския офицер, но се надява положителният и конструктивен характер на руско-италианските отношения да продължи. Италианските медии съобщават, че италианецът е получил пет хиляди евро за информация за дейността на НАТО. Италианското външно министерство вече обяви, че двама служители на руската дипломатическа мисия в Рим трябва да напуснат страната.
„За съжаление това не е първият шпионски скандал през 2021 година. Миналата седмица в България двама служители на руското посолство в София бяха обявени за персона нон грата. Те бяха обвинени в шпионаж и дори бяха посочени гражданите на България, с които се предполага че са контактували обявените за руски разузнавачи,“ припомня изданието.
Ако обвиненията на чужди държави наистина са документирани, тогава контраразузнавателните служби на Италия и България могат да бъдат поздравени. Те са действали професионално и точно и незабавно са повдигнали обвинения. Такава ефективност може да липсва на руските разследващи, които обвиниха журналиста Иван Сафронов в шпионаж. Момчето е задържано в ареста повече от шест месеца и, както той твърди, все още срещу него не е представено нищо като доказателство.
„Да кажем, че ситуацията е такава, каквато я е описала италианската страна, а следващите „Петров и Боширов“ бяха осветени не където трябва... По отношение на професионализма. Изпуснато е външното наблюдение, вербували сме агенти и сме се провалили.“ Неслучайно пенсионираният ветеран от външното разузнаване на КГБ Михаил Любимов похвали италианските специални служби и нарече действията на руските разузнавачи неуспешни.
На свой ред пенсионираният генерал от ФСБ, заместник-председател на движението „Силна Русия“ Александър Михайлов в интервю за „МК“ обърна внимание на една особеност на случилото се в Рим - информацията за „руските шпиони“ веднага попадна в медиите и отиде на междудържавно ниво. „Когато възникнат такива ситуации между специалните служби, те винаги се опитват да не ги излагат в публичното пространство“, каза генералът. - Това се прави, за да не се влошат отношенията между държавите.
Разузнавателните отношения не трябва да се пренасят върху отношенията между държавите. Така ни учеха навремето. Разузнаването го е имало и ще го има. Те са работили, работят и ще работят. В този случай Италия е член на военно-политическия блок на НАТО, който не е приятелски настроен към нас. Неговите учения имат явно антируски характер, инфраструктурата се приближава до нашите граници.
Италия е географски разположена на стратегическия фланг на Алианса. Така че няма какво да се изненадвате. Но за всичко това, повтарям, е необходимо отношенията между специалните служби да не засягат междудържавните контакти и да не влошават международния климат," заяви бившият генерал.
Последвайте ни
3 Коментара: