Емил Христов: Нинова сама си изпроси декларацията на ГЕРБ срещу коалиция с БСП заради скандалите в НС
ГЕРБ никога няма да се коалира с БСП; Опити на БСП за омаскаряване на свършената работа от ГЕРБ
С влизането си в студиото Емил Христов отбеляза, че трябва да се внимава с мините, защото политиците често настъпват „мини”. Той е от противовъздушната отбрана и затова обясни, че те не летят, но не дават и на другите да летят. По този повод Беновска го попита дали днес са провалили опита на БСП за полет като са гласували декларация, че никога няма да се коалират с БСП. Христов отговори, че столетницата сама си я е изпросила. Водещата попита по какъв начин Нинова е изпросила подписването ѝ. Зам.-председателят на НС отговори, че тонът ѝ е повлиял лошо на партията – непрестанни сблъсъци, обиди и опити за дестабилизация на НС, омаскаряване на решения и втълпяване на хората, че през март месец са направили грешен избор на управляващи. Христов обясни, че ГЕРБ многократно са протягали ръка към БСП, но жестът е бил отхвърлян. На въпрос на водещата дали предложението на премиера Борисов Нинова да стане председател на НС е било лицемерно Христов категорично отговори, че премиерът е винаги откровен и е „друг политик – не това, което са те – той така води държавата и ГЕРБ”.
Беновска продължи с въпрос как хората да се убедят, че БСП искат да провалят Европредседателството на България. Емил Христов отговори, че от 2007 година насам обществото знае кой управлява най-добре държавата и се грижи за нея, кой поставя желанията на гражданите в центъра на решенията си и техния по-добър живот. „Нямаме намерение да убеждаваме хората, че БСП са лоши –те сами го правят” продължи Христов и обясни, че трябва да погледнем в близкото минало и да си дадем сметка какво се е случвало през 90-те години, Тройната коалиция, а и сега – занимават се с неща, които не градят, а маскарят.
Президентът Радев „лети” ли в България или само в самолет?; Работата на комисията по закупуване на бойни самолети
Беновска попита госта си дали българският президент , който летейки ще отиде до Франция, „лети” и в България. Христов отговори, че президентът може би сега се учи да „лети” в България, но се очаква „полетът” до Франция да бъде в полза на страната, а не просто летене – да получим подкрепата на Франция по договореностите, да се засилят връзките между държавите и президентът да изложи българските приоритети включително и по време на председателството.
Беновска попита Христов дали общува с президента, тъй като е бил председател на комисията, създадена от НС във връзка с процедурите по закупуване на нов многоцелеви боен самолет. Той обясни, че е имало съмнения по какъв начин се е стигнало до препоръката на Радев за закупуване на Грипени, но комисията си е свършила работата. Христов отбеляза, че в комисията е имало членове от всички парламентарно представени партии, нямало е конфликти и сблъсъци, а при разглеждането на крайния доклад е имало членове, които са се „изкушавали” да го подкрепят. Беновска попита защо Радев е бил толкова ожесточен срещу ГЕРБ и Борисов. Зам.-председателят на НС отговори, че са очаквали президентът да ги подкрепи, ако няма от какво да се притеснява, но за съжаление президентството е било много остро по адрес на работата на комисията. Христов обясни, че докладът вече е в Министерството на отбраната и то ще реши какви самолети да бъдат закупени, но има слухове, че се препоръчват нови самолети, което е добра стъпка.
Новият пост на зам.-председател на НС; Предложение за ресори на зам.-председателите; Лични успехи и мисии
„Как се чувствате като зам.-председател на НС? Това е голям ранг.” попита Беновска. Христов отговори, че все още е леко обезпокоен и притеснен, но има амбицията за това място, защото възможностите са значително по-големи. На въпроса по какъв начин вижда своята роля, тъй като председателският съвет създава духа и тона в парламента, Христов сподели, че зам.-председателите нямат ресори, но, може би, е редно всеки един да работи в определена насока и това ще бъде предложено. Той обясни, че идва от местната власт, има добри контакти в Сдужението на обшините, в Асоциацията на председателите на общинските съвети, в отбраната и може да работи в тези области. Беновска попита госта си кое е забележителното в неговата биография, защото има само „три реда, които сякаш се мъчат да не кажат нищо”.
Христов отговори, че военните не обичат да говорят много за себе си, а относно задграничните мисии сподели, че има два мандата без прекъсване в Ирак. Той разказа, че всичко се постига с желание и даже не е успял да изкара 1 година между мисията в Босна и мисията в Ирак, защото тази работа увлича и те кара постоянно да проверяваш себе си. Беновска каза, че винаги тези мисии са тайнствени и са под главното командване на НАТО, но попита каква е главната роля на България. Зам.-председателят на НС обясни, че страната е добре посрещана дори и преди влизането ѝ в ЕС, досега не е имало негативно изказване за подготовката на войските ни и изпълнението на задачите, отвсякъде получаваме похвали , което означава, че военнослужещите ни зад граница се представят повече от достойно.
Вотът на недоверие; Кога ще води заседание на НС?
Относно вота на недоверие Христов обясни, че ще се случи това, което всички очакват, което самите вносители на вота знаят, че ще се случи. Той смята, че се подготвя шум в системата и напразни желания. Беновска попита Христов кога ще седне да води заседание на НС. Христов сподели, че е помолил за малка отсрочка, защото има нужда от адаптация, тъй като нещата не са толкова прости и това, което се вижда отстрани от банката на народния представител, е различно от действителната работа на водещия – реакциите, мисленето и решенията са от значение за общата обстановка в НС, отношенията между партиите, както и дават отражение върху гражданите. Беновска каза, че отсега нататък Христов ще е „под лупа” и шеговито го призова да „накълве” правилника. Зам.-председателят на НС сподели, че председателят трябва да знае много повече от това, което е написано в книгите, и да познава хората, които са пред него.
Подаръците – Книгите, Тениската и въпросът „Защо?”, Ябълката
Беновска подари на госта си „най-голямата” българска, червена, негнила ябълка и му пожела късмет. Емил Христов подари на предаването книгата „След Европа” на Иван Кръстев и сподели, че е съгласен с много от нещата, които пише той. Христов пожела след „тази Европа, за която той пише” да имаме една по-обединена Европа и България да има по-централна роля.
Последвайте ни