Ето какво направи Радев без маска, въпреки че трябва да е под карантина СНИМКА
Президентът държа реч по време на тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, на която български творци и учени бяха удостоени с държави отличия
Това заяви президентът Румен на тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2, на която български творци и учени бяха удостоени с държави отличия.
„Вие изграждате основополагащи ценности, възпитавате мироглед и разкривате нови хоризонти за не едно поколение“, подчерта държавният глава на церемонията.
Иван Терзиев беше удостоен с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ огърлие. С ордени „Св. Св. Кирил и Методий“ първа степен бяха отличени Лозан Лозанов, Николай Георгиев и Рашко Иванов. Отличие „Св. Св. Кирил и Методий“ втора степен получи Донка Копринкова.
„В навечерието на Деня на народните будители за мен е гордост да връча висшите държавни отличия на достойни българи за техния безспорен принос към българската култура и просперитет“, заяви още държавният глава и определи биографиите на изявените гости като разказ за десетилетен творчески труд и талант, посветен на общественото развитие, духовно израстване и задълбочаване на приятелството ни с други народи.
Иван Терзиев е сред талантливите и авторитетни български творци, известен с режисираните от него игрални и документални филми („Господин Никой“, „Мъже без работа“, „Силна вода“ и сериала „Селцето“), както и с активната си преподавателска дейност.
Сценарист и режисьор е и на поредица от 7 новели и няколко късометражни документални филма.
Лозан Лозанов е сред успешните и уважавани творци с безспорен принос за развитието на съвременната българска архитектура. Работи активно с изтъкнати художници и скулптори.
Носител е на множество престижни награди и отличия. Създава между много други и емблематичните обществени сгради резиденция „Бояна“, Пощенската палата в гр. Русе - съвместно с арх. Богдан Томалевски и хотел „Плиска“ в съавторство с арх. Христо Цветков.
Николай Георгиев поставя във фокуса на творческите си търсения като режисьор автентичната среща между актьори и зрители. Той е режисьор и сценарист на над 150 постановки, показани по цял свят, донесли му международно признание и множество награди.
Създава частни и неформални трупи, сред които Университетски театър „Бим Бом“, неформалния театър „4+4“, „Първи женски театър“, въвежда експерименталните театрални класове.
Поставя началото на специалността „Синтетично сценично изкуство” и магистърската програма „Мениджмънт и продуцентство в областта на изкуството и културата” в Пловдивския университет.
Рашко Иванов е сред инициаторите за създаването на Хърватско-Българското дружество, в чието ръководство влизат едни от най-известните личности в Загреб. Поддържа тесни контакти с български учени и представители на академичните среди.
Активно работи за успешното сътрудничество между хърватски и български културни институти.
Донка Копринкова посвещава професионалния си път на българското хорово изкуство. От 1965 г. тя е главен художествен ръководител и диригент на хор „Славянско единство“, който е лауреат на множество национални и чужди фестивали, носител на 18 международни отличия.
От името на удостоените с държавни отвличия дейци Иван Терзиев благодари за признанието и напомни за важността на мисията на българските учители, които водят непрекъсната борба за духовността на българския народ.
Последвайте ни
2 Коментара: