Гръцкият военен министър идва на посещение в България

По време на визитата министрите и водените от тях делегации ще обсъдят актуални въпроси в областта на сигурността и отбраната, съобщиха от Министерството на отбраната

https://blitz.bg/politika/grackiyat-voenen-ministar-idva-na-poseshtenie-v-balgariya_news1140707.html Blitz.bg

Министърът на националната отбрана на Гърция Никос Дендиас ще посети днес България по покана на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов, пише "Дарик".

Бивш гръцки военен министър разказа за схемата с американските военни бази

 

По време на визитата министрите и водените от тях делегации ще обсъдят актуални въпроси в областта на сигурността и отбраната, съобщиха от Министерството на отбраната.

Противоракетна защита на страната

Миналата седмица Гърция увери България, че ще окаже помощ за противоракетната защита на страната ни. В Северна Гърция вече е разположена система за противовъздушна отбрана "Пейтриът", която осигурява защита на голяма част от българската територия.

Освен това два изтребителя F-16 ще подсилват охраната на българското въздушно пространство, а двама гръцки офицери от Военновъздушните сили ще бъдат командировани в София за координация с българското военно командване.

"Гръцката система "Пейтриът" вече е в дежурство и имаме пълно прикритие", заяви Запрянов, като подчерта, че българските войски за противовъздушна отбрана също участват активно.

Гръцки министър поиска 80 млрд. евро от ЕС заради високите цени на горивата


По думите му предприетите мерки не са резултат от директна военна заплаха, а от необходимостта страната да бъде подготвена за потенциални рискове.

Гърция предложи помощта си, след като България поиска усилване на противоракетната защита заради изстреляните ракети от Иран към Турция в началото на март.

По-късно днес Атанас Запрянов и Никол Дендиас ще направят съвместно изявление пред медиите. Очаква се гръцкият министър да се срещне и със служебния премиер Андрей Гюров.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай