Изборното законодателство винаги може да се усъвършенства. Поне за последните може би повече от 20 години имах възможността да се занимавам с избори както от страна на държавата, така и от страна на политическа партия.

И мисля, че имаме малко опит в тази сфера. Това заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ при президента Румен Радев за  проблемите в изборния процес.
 
"Проблемите са доста, защото във времето парадигмата за промяната на изборното законодателство не е било да се улесняват българските граждани, а в друга посока.

Обикновено властимащите променят по тяхно усмотрение законодателството, така че да имат определен авантаж на първи предстоящи избори. Но практиката и опитът показват, че такива промени са се обръщали срещу тези, които са правили тези промени. Всичките проблеми трудно бихме ги изброили за един ден. Може Изборният кодекс да се опрости до такава степен, че да улесни всички - и избирателите, и администрацията. Най-важно е да се спазва Конституцията", коментира още Карадайъ.
 
"Всички въпроси,  като технологията на гласуване, са второстепенни, ако гражданските права са отнети със закон. Ето защо трябва да тръгнем от Конституцията и да гарантираме правото на всеки български гражданин да избира и да бъде избиран", допълни председателят на ДПС.
 
"Мисля, че имаме опит с машинното гласуване. Като държава сме показали, че можем да го направим. Но всяка една добра идея може да се изкриви с най-различни оправдания във времето.

Позицията на ДПС е ясна - техниката за машинното гласуване трябва да е собственост на държавата, софтуерът също трябва да бъде изготвен от държавата. Ако държавата организира машинно гласуване, ние ще го подкрепим", отбеляза той по отношение на въпроса с машинното гласуване.
 
"Друго много важно е Народното събрание и президентската институция да гарантират конституционните права на българските граждани. Всякакви термини, като уседналост, се използват като параван за отнемане на гражданските права и ние ще бъдем категорично против това.

За преференциите като тема ние сме изразявали нашата позиция. Темата се използва популистки зад паравана на мажоритарния избор", добави в заключение Мустафа Карадайъ.

"Машинното гласуване е много важно. ДПС е отстоявало тази теза и треди. За нас са изключително важни спазването на конституционните права на българските граждани. Това каза депутатът от ДПС Хамид Хамид по време на срещата при президента "Конституционните права на българските граждани са нарушени, заради чисто партийни сметки. Важно е да се изясни въпросът с уседналостта, за да се пресече изборния туризъм. 

"Стана модерно да говорим за препоръките на Венецианската комисия. През последните 10 г. тя ни посочва онези права на българските граждани, които са нарушени, но политиците мълчат по тази тема. Тя явно е неудобна. Преференциите се превърнаха в средство за контролиран или корпоративен вот. Този проблем трябва да бъде решен законодателно", смята Хамид.

"ДПС беше една от паритиите, които подкрепиха електронното дистанционно гласуване. Технологиите се развиват и е неизбежно това да се случи един ден. Въпреки, че в Естония  този вид гласуване се провали, това не значи, че не трябва да го въвеждаме. Технологиите са бъдещето и трябва да се възползваме", подчерта той.