Каракачанов даде интервю за македонска медия и...
Вицепремиерът попари заядливи журналисти
"И какви точно са проблемите на човешките права на т.нар. Македонско малцинство в България”? Можете ли да ми кажете къде е проблемът? ” - oтговаря българският вицепремиер Красимир Каракачанов, попитан за македонското малцинство, по-точно за скорошния доклад на Съвета на Европа, призоваващ България да зачита правата на македонското малцинство.
"Става дума за организация, наречена ОМО" Илинден Пирин ". В България само една група хора говорят за тези въпроси. Но фактите са публични: Създава се ОМО Илинден Пирин беше създадена като организация на югославското посолство през 90-те години, когато Югославия все още съществуваше.
Извинете, но няма как България да признае такава организация, която чужда страна ... ”, каза Каракачанов и беше прекъснат от журналиста, който подчерта, че го пита за хората, а не за организацията.
„Вижте, при последното преброяване в България има такива, които са заявили, че са марсианци, ескимоси ... Те са няколко няколко хиляди. Какво означава да ги „признаем”?
Ние досега говорехме, че до 1944 година няма отделна македонска нация. За какво македонско малцинство в България да говорим, след като македонска национална идентичност се създава в Югославия?“ - отговаря Каракачанов.
Той отбеляза, че "България има конституция и има държавност от 1400 години, има традиция" и българската конституция не признава колективни права, т.е. правата на малцинствата, но всеки гражданин има права въз основа на това, че е гражданин.
Каракачанов посочи примера с турците: „В България трябва да има половина милион турци, които говорят турски, но те не са признати за малцинство и имат правата въз основа на това, че са граждани “.
На забележката на журналиста, че македонците в България нямат право да учат на македонски, Каракачанов отговори:
"Кой македонски език да се преподава? Какъв македонски език да учат в Пиринска Македония или България? Този език в България никога не се е говорил, не се използва.
Това е един език, който е създаден тук (в Македония). Ако някой иска да го научи, той може да го научи като английски, немски, френски няма факултативно както другите езици.
Включително и турски не се изучава задължително, при това пак ще кажа, имаме 500 000 турци", каза българският министър на отбраната, отбелязвайки, че нов подобен доклад на Съвета на Европа "не е проблем", защото България не може да плюе върху собствената си история и има национално достойнство, което не се решава в Съвета на Европа, но в главата и сърцето на всеки българин.“
Последвайте ни
19 Коментара: