Министърът на вътрешните работи в оставка Даниел Митов и британският посланик у нас Натаниел Копси посетиха граничния пункт "Калотина". Те бяха придружени от директора на Гранична полиция Антон Златанов, който отчете значителен спад на опитите за нелегално влизане в страната.
За събитието съобщи самият Митов във Фейсбук:
"Заедно с Н. Пр. Натаниел Копси посетихме ГКПП-Калотина, за да се запознае на място с практическото приложение на системата за влизане/излизане на ЕС (Entry/Exit System – EES) на сухопътната външна граница на Съюза.
На място беше демонстрирано регистрирането на граждани на трети страни в системата, което се извършва по време на граничния контрол при първоначално влизане в ЕС. За летния сезон, когато пътникопотокът е особено интензивен, ще функционират всички работни места на ГКПП, за да гарантираме бързо и ефективно обслужване.
Главен комисар Антон Златанов, директор на ГДГП, представи резултатите по линия на незаконната миграция – отчита се 70% спад на натиска. Компенсаторните мерки и засиленото сътрудничество по вътрешните граници водят до по-ефективно противодействие на организирани престъпни групи, занимаващи се с каналджийство и други форми на незаконна трансгранична дейност.
Гранична полиция продължава да укрепва капацитета си чрез назначаване на нови служители и търси възможности за изграждане на модерни тренировъчни центрове.
Посланик Копси благодари за възможността да посети ГКПП-Калотина и за предоставената информация, която ще бъде споделена с британските граждани. Той изрази висока оценка за двустранното сътрудничество и за резултатите, които България постига в областта на граничната сигурност.
Убеден съм, че независимо от очакваните политически промени, това сътрудничество трябва да продължи да се развива и надгражда".