Моделът "ГЕРБ" се заменя с модела "Ново начало", обяви социолог
Малките формации нямат шанс да застрашат управляващото мнозинство, смята Добромир Живков
"Сюжетът с МЕЧ сам по себе си е показателен за качеството на парламентарната работа и парламентаризма като цяло в България." Това каза пред БНР Добромир Живков, управител на социологическа агенция "Маркет линкс".
Не сме предполагали докъде можем да стигнем, отбеляза той.
"Радостин Василев цели да бъде провокативен и краен. Изглежда, че това е политическа реакция именно срещу този стил поведение. Но какво се случва, когато други политически сили от трибуната на Народното събрание използват реч на омразата? Защо сега се реагира, когато е насочено към определени политически лидери, в частност към Бойко Борисов.
А когато излиза лидерът на "Възраждане" и говори или публикува в социалните мрежи заплахи за Народен съд и т.н. - от НС говори, че ако трябва, ще бъде пален някой - тогава някак доста по-тихо минават тези неща. Тук имаме класически пример за политическо лицемерие - че правилата, когато са неизгодни, не се спазват, а когато имаме политически интерес от това, можем да си затваряме очите." - коментира Живков.
Според него малките формации в НС нямат реален шанс да застрашат управляващото мнозинство. "Изглежда, че то в момента е достатъчно стабилно, дори ДПС-ДПС да се оттеглят", добави експертът.
"Няма да имаме поне в близките месеци заплаха отвън за съществуването на тази коалиция. Отвътре е друг въпрос." - каза още той.
"Ще продължи ли Пеевски да заявява открито, че той управлява парада? Говоренето така обезсърчава изцяло желанието на ГЕРБ, както виждаме, да участва публично и активно в защита на това мнозинство. Мисля, че там също има някаква граница, която може би вече започва да се напипва в публичното поведение на Пеевски. Но ние сме виждали, че там е изключително волатилно поведението - в един ден може нещата да са спокойни, но на следващия да бъдат изведени до много тежка крайност." - отбеляза Живков.
По думите на социолога се наблюдава процес на смяна на модела "ГЕРБ" с модела "Ново начало". Всичко, което чуем от Пеевски, се случва, подчерта събеседникът.
"Виждаме, че това е много последователна линия на поведение, която води до реални резултати. Тепърва предстои да видим динамиката. За цял мандат е малко рано да говорим. Тези политически амбиции на "Ново начало" ще търсят препотвърждаване в един нов вот, където евентуално да се борят дори за втора политическа сила." - добави той.
По думите му, искането на "Възраждане" за вот на недоверие в един момент ще влезе в пленарната зала, но през близките месеци не се очакват сериозни катаклизми. Според Живков, дори да има вотове на недоверие, те няма да съберат необходимата подкрепа.
Социологът посочи, че има промяна на характера на опозицията и нейното ясно разделение на 2 части - от една страна са "Възраждане", МЕЧ и "Величие", а от другата страна стои ПП-ДБ:
"Имаме и опозиция, която в някои отношения може да търси възможности да действа съвместно, но това също е блокирано най-малкото от желанието на ПП-ДБ да не създават нова политическа криза с идеята, че трябва да стигнем поне до юни, когато чакаме конвергентен доклад за влизането в еврозоната. До юни сериозно взаимодействие от цялата опозиция в опит да се сваля кабинета не очаквам."
Протестите в България не постигат твърде много, каза още социологът. Той отбеляза ескалацията на протестите и общественото недоволство в съседните ни държави.
Това, което може да окаже по-съществено влияние, е решението на КС, което официализира тежките проблеми на българския изборен процес, коментира Живков. Той не вижда основание за съществена промяна в резултатите на електоралната подкрепа за политическите сили.
"През последния месец отчетохме известна мобилизация около "Ново начало". В нашето проучване беше вече трета политическа сила пред "Възраждане"." - посочи Добромир Живков.
Последвайте ни