Извънреден председателски съвет свиква днес председателят на парламента Цвета Караянчева. На заседанието ръководствата на всички парламентарни групи ще бъдат информирани за случаите на чума в района на Странджа, както и стартиралата кампания за масово умъртвяване на животни в Бургаско и Ямболско.

След това партийните председатели ще се срещнат с оперативния щаб
. Целта на тази среща е да се изчистят всички съмнения, защото в случая става въпрос за националната сигурност.

Междувременно стопаните започнаха да получават финансовите си обезщетения. От вчера се изплащат компенсациите на фермерите от селата Воден и Кости. Българската агенция по безопасност на храните отпуска пари на фермерите, чиито овце и кози бяха евтаназирани. Отпуснати са близо 305 хиляди лева. Обезщетението е изчислено на килограм тегло, като стойността му е не по-малко от 190 лева за една коза или овца. За животните под селекционен контрол стойността е не по-малко от 250 лева за животно. За село Кости са наредени обезщетения за 474 животни в 6 ферми, а във Воден 1056 животни за 20 ферми. Предстои разплащането по протоколите за евтаназираните животни от останалите засегнати населени места от община Болярово.

Експерти от България и Европа продължават да търсят изход от чума епидемията сред животните. Три спешни мерки набеляза оперативният щаб, който заседава вчера за пръв път в МВР. Първата от тях е ограничаване на големи обществени прояви със струпвания на хора в 10-километровата зона около огнищата на опасните болести. Втората мярка е свързана със засилване на контрола по КПП-тата на товарите за пренос на месни храни. По думите на вътрешния министър Валентин Радев това означава засилване на проверките на превозните средства, като целта е да не се допусне месо, което е заразено. Третата препоръка е към Регионалното министерство и по-специално към АПИ – ежедневно почистване на 10-километровата зона преди местата за граничен контрол. В сила остават набелязаните осем мерки от миналата седмица.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!