Неков: Новите изисквания за „Млад фермер“ и „Организации на производителите“ ще направят земеделието по-атрактивно
ЕП гласува земеделските мерки от пакета "Омнибус", които дават повече гъвкавост в ОСП и се очаква да имат положителен ефект върху редица сектори
Според българския евродепутат, член на ресорната комисия по земеделие в Европейския парламент, една от най-успешните земеделски практики в ЕС е обединението на производителите. То дава по-силна позиция на пазара на реалните производители, за сметка на прекупвачи и други междинни лица. „В България тази практика все още не е широко застъпена. С новите правила обаче, които трябва да се прилагат във всички държави членки, обединението може да бъде признато за организация на производители, дори и когато само една от следните функции се изпълнява от тях: съвместна преработка, съвместно разпространение, съвместно пакетиране, етикетиране или реклама, съвместна организация на контрола на качеството; съвместно използване на оборудване или съоръжения за съхранение; съвместно управление на отпадъците, пряко произтичащи от производството; съвместно снабдяване със суровини“, коментира още Момчил Неков.
Добри новини има и за пчеларите. „Като докладчик относно пчеларския сектор съм изключително доволен, че земите под угар, засадени с медоносни култури, вече ще бъдат признати като екологично насочени площи. Това е добра новина за пчеларството в България и в Европейския съюз“, заяви Момчил Неков в пленарната зала в Страсбург.
Регламентът влиза в сила на 1 януари 2018 г. Българските власти ще имат няколко месеца да приведат новите правила в българското законодателство.
Последвайте ни