Огласиха грандиозна далавера, свързана с Денков, страната ще пламне!
Служителка, назначена в МРРБ от бившия премиер, трудоустрои уволнени за измами от Министерството на културата
Институтът за пътна безопасност (ИПБ) алармира, че служителка, назначена в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) от бившия премиер Николай Денков, е трудоустроила уволнени от Министерството на културата преди седмици служителки, уличени за аферата в източването на средства от театрите.
Става дума за двете служителки Диана Арнаудова и Албена Лалева, които културният министър Найден Тодоров уволни, а прокуратурата води разследване.
Въпреки това обаче Веселина Терзийска е заместник-министър в МРРБ, назначена от Николай Денков, им намира удобни длъжности в Агенция пътна инфраструктура.
Ето и цялото писмо на Институтът за пътна безопасност:
До президента на Република България
г-н Румен Радев
До министър-председателя на Република България
г-н Димитър Главчев
Отворено писмо
Уважаеми г-н Президент,
Уважаеми г-н Премиер,
Проучване на Института за пътна безопасност (ИПБ) показва, че в Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) се наблюдава повишен капацитет за злоупотреба с финансови средства. Налице е прехвърляне на ноу-хау от Министерство на културата към АПИ.
След избухването на т.н. „Театрална афера“, министърът на културата Найден Тодоров обяви, че срещу две служителки в дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности“ се води дисциплинарно производство във връзка със скандала за източването на значителни суми чрез заплати и допълнително материално стимулиране в театрите в Смолян и Разград, както и чрез ангажирането на външни фирми, ощетяващо бюджета.
Прокуратурата също е започнала разследване по тези случаи. Въпросните служителки са Диана Арнаудова – директор на финансовата дирекция, и нейната подчинена Албена Лалева. Според Министерството на културата, след започналите дисциплинарни производства двете са подали молби и са напуснали по свое желание. Така се прави, когато искаш да избегнеш дисциплинарните производства за установените злоупотреби и последващите дисциплинарни уволнения.
По-интересното е какво се случва с тези две служителки след напускането им. Двете специалистки, уличени във финансови нарушения, незабавно са устроени именно в АПИ, като за потрес на ИПБ Диана Арнаудова е назначена в дирекция „Пътна безопасност и планиране на дейностите по РПМ“, а Албена Лалева е позиционирана във финансовата дирекция на МРРБ. С други думи, след като „оправиха“ финансово културното развитие, сега ще се заемат с регионалното ни развитие и особено с пътната безопасност!
Важно е също така да се обясни как двете експертки толкова бързо са били приютени в АПИ/МРРБ. След бърза проверка отговорът се оказа много прост.
Към 2021 г. Диана Арнаудова е директор на дирекция „Финансово-счетоводни дейности“ в МРРБ. С идването на служебния кабинет на Стефан Янев, новото ръководство на министерството е принудено да уволни Арнаудова, както и директора на правната дирекция Веселина Терзийска, след като в продължение на повече от три месеца работа с тях установява нелоялно и некоректно отношение в дейността им.
Според служители в министерството, двете директорки Арнаудова и Терзийска са били в близки отношения и дори се говори за съмнителни финансови злоупотреби.
От юли 2023 г. и до момента г-жа Веселина Терзийска е заместник-министър в МРРБ (назначена като такава със заповед на премиера Николай Денков) и под нейно настояване съратничката й Диана Арнаудова е трудоустроена в АПИ, а уличената с нея в крупни финансови злоупотреби в Министерството на културата Албена Лалева заема позиция в МРРБ.
Уважаеми г-н Президент, уважаеми г-н Премиер!
Екипът на ИПБ е изключително притеснен от посочените безотговорни назначения в МРРБ и най-вече в сектор „Пътна безопасност“ към АПИ. В тази връзка настояваме за незабавната Ви намеса и преоценка на това какви хора се назначават за заместник-министри и, респективно, какви хора и с какви характеристики и експертизи те препоръчват за толкова чувствителни за обществото ни сектори в държавните институции.
С уважение,
Екип на ИПБ
Последвайте ни
5 Коментара: