Унгария попари надеждите на Великобритания за сключване на споразумение между Обединеното кралство и ЕС за връщане на мигрантите, преминали на Острова.

То е основна част от плановете на сър Киър Стармър за ограничаване на малките лодки, пресичащи Ламанша, пише британският вестник "Телеграф".

Водещи политици от управляващата партия „Фидеш“ заявиха , че Будапеща „никога няма да участва“ в „неосъществимото“ споразумение, което се нуждае от подкрепата на всички 27 държави - членки на ЕС.

Съюзниците на Виктор Орбан са категорични, че няма да променят мнението си, дори ако Обединеното кралство предложи да плати поддръжката на оградата по южната граница на Унгария със Сърбия.

„Плановете им просто са неосъществими. Никога няма да участваме в подобна схема“, заяви Золтан Ковач, международен говорител на Орбан

Отказът на Унгария по отношение на сделката между Обединеното кралство и ЕС е удар за министър-председателя на Великобритания, който без съгласието на която и да е от страните в съюза не може законно да връща  мигранти в Европа, тъй като страната напусна Дъблинското споразумение на блока при Брекзит.

Унгария е в неизгодна позиция от споразумението

Дъблинското споразумение позволява на членовете на ЕС да връщат търсещите убежище в първата сигурна държава членка, в която пристигнат, като това може да е Унгария, ако са преминали в блока от Сърбия по маршрута през Западните Балкани.

Страните от Западните Балкани се намират на сухопътен маршрут, използван от мигрантите, за да влязат в ЕС през Унгария, преди да се отправят към Западна Европа, включително Ламанша.

През 2023 г. почти 100 000 мигранти са преминали през Западните Балкани, преди да влязат в ЕС през границата на Унгария със Сърбия. Към 18 октомври 955 мигранти са влезли в блока през 2024 г. по балканския маршрут според данни, публикувани от Frontex, граничната агенция на ЕС, във вторник.

През 2023 г. във Великобритания са влезли общо 29 437 души с малки лодки. Към 2 ноември повече от 31 000 души са преминали през 2024 г.

Според Международната организация по миграция към ООН повече от 50 души са загинали при опит да преминат през тази година.

По този повод Золтан Ковач заяви, че системата на ЕС отдавна се е оказала неуспешна. Според него сделка между ЕС и Великобритания за мигрантите е против интересите на Унгария.

„Всичко това би било излишно, ако се придържахме към първоначалния си план, а той е просто да не ги пускаме“, обяви той.

Евродепутатът от Фидес Андраш Ласло заяви пред Telegraph: „В момента миграционната система на ЕС се разпада. Страните от ЕС трябва първо да поправят бъркотията в Шенгенското пространство.“

Европа отказва да плаща за оградата

Унгария е една от най-яростно настроените държави срещу мигрантите в ЕС и има опит в налагането на вето или блокирането на предложения, с които не е съгласна.

Самият Орбан многократно е упреквал Брюксел, че отказва да плаща за поддръжката на граничната ограда на ЕС и отказва да приеме квотите за преместване на бежанци от други държави членки.

Миграцията продължава да бъде въпрос, който предизвиква огромно разделение в блока. Държави като Италия и Гърция смятат, че са оставени сами да поемат бремето на Европа, докато други държави се обвиняват, че просто прекарват мигранти към Западна Европа.

Срещата на върха между Обединеното кралство и ЕС е планирана за 2025 г., което ще бъде шансът на сър Киър да представи своето „рестартиране“ на отношенията.

Превод и редакция: БЛИЦ