"Благодаря ви, че се отзовахте на поканата ни да обсъдим възможностите си да обединим усилия за провеждане на честни избори. През годините сме били свидетели на злоупотреби с избори, на манипулация на вота, на всяване на страх у хората, използване на корпоративен и купен вот.

За нас е изключително важно да потърсим и вашата подкрепа и ние да подадем ръка - и заедно, според своите възможности, да осигурим протичането на честни избори", обърна се лидерът на БСП Корнелия Нинова към присъстващите представители на политически формации и НПО-та във втората среща, инициирана от социалистите за създаване на общ фронт за честни избори.

Вчера стартираха първите разговори, на които присъстваха 20 пратеници на организации с нестопанска цел и политически партии. 

Във втория ден на поредицата срещи Корнелия Нинова запозна присъстващите с парламентарните инициативи на левицата - внесени две предложения  за промени в Изборния кодекс във връзка с осигуряване на видеонаблюдение на броенето на бюлетините и съставянето на протокола в деня на вота.

Социалистите настояват още за видеозапис, който да може да се ползва в съда като доказателство при оспорване на резултата или сигнали и съмнения за злоупотреби, както и предаване на този процес онлайн в момента на броенето на бюлетините и съставянето на протоколите. 

Активна регистрация на гласоподавателите, за да бъдат изчистени "мъртвите души", е второто предложение за промяна в Изборния кодекс. 

"Когато сме повече с едно и също искане, сме по-силни. Освен парламентарните механизми ви предлагаме да обсъдим сътрудничеството си в изборния ден", посочи Нинова и коментира, че могат да си сътрудничат за паралелно преброяване с извънпарламентарните партии и НПО.

"Нашата цел е връщането на доверието в изборния процес и в институциите. Чрез тези гаранции бихме искали да успокоим хората, че гласът им ще бъде отчетен така, както е подаден. Само високата избирателна активност може да обезсмисли купения и корпоративен вот", подчерта още лидерът на българските социалисти. 

"Вчера се срещнахме с 20 политически партии и граждански сдружения, днес сме 14. Ще имаме още една трета среща, тъй като има и други граждански сдружения и по-малки партии, които заявиха желание да се включат в този процес. Важно е да уточним, че това не е предизборна коалиция, нито коалиция за следизборно управление.

Това е надпартийна цел - честни избори", каза още Нинова. Тя изрази и мнение, че партиите трябва да се съсредоточат върху това да разсеят внушенията, че гласуване е опасно: "Трябва да успокоим хората - гласуването не е по-опасно от ходенето до магазина", председателят на БСП.