Отива ли СДС в историята? 33 линейни метра с демократични спомени ще прашасват в Държавния архив
„Ние имаме много малко материали, по които да бъде реконструирана историята на българския преход. Този масив променя сериозно състоянието на изворната база за прехода в страната”, обяснява председателят на Агенция „Архиви” доц. Груев.
Между архивните материали се помести и равносметката.
„Въпреки допуснатите грешки, мисля че СДС беше една морална партия, тя имаше морални каузи, които постигна и е хубаво те да бъдат продължени”, казва лидерът на СДС Румен Христов.
29 години по-късно говори един от основателите на СДС. След като се отказва от политиката, Константин Тренчев се отдава на научна дейност.
„СДС се създаде от 6 човека, които ни пуснаха от затвора. Искахме демокрация. Мечтаехме да пътуваме и говорим свободно”, спомня си Тренчев.
Сред знаковите лица на СДС е и д-р Петър Берон.
„Свободата, която имаме. Това е следата. Може да недоволстваме колкото си искаме. Постоянно има протести за туй и за онуй. А по-рано да направиш протест – ще направиш, ама друг път!”, казва д-р Берон.
Политическият образ на десницата днес обаче бил размит, а доверието на хората изгубено.
„Аз мисля, че съвременната партия не би трябвало да се нарича така. Би трябвало да си сложи едно ново име, което да се възприеме и да се разбере, че те са наследниците на СДС наистина. Но те не са СДС в никакъв случай”, ядосва се Петър Берон.
„Големият проблем е, че българинът вече не вярва на нищо. Аз мечтаех да се изрепча на комунистите, направих го, заложих си главата, сега е пълно с яростни антикомунисти, но ако се разровите в автобиографиите им - всичко е червено”, допълва Константин Тренчев.
„Няма да се върне времето, но има място днес за една дясна партия”, дава надежда Румен Христов.
Последвайте ни
0 Коментара: