За първи път на тези избори политическите партии, които участват в изборите, не поискаха предварителна проверка за това дали техните кандидати за народни представители са работили за Държавна сигурност.

Агенти, ДС
Снимка: bTV

Сред обявяваните вече по-известни имена на сътрудници на ДС са Лютви Местан от ДОСТ, Рамадан Аталай от ДПС, Румен Гечев, Таско Ерменков от БСП. Станислав Станилов от "Атака", Красимир Каракачанов от ВМРО.

Агенти, ДС
Снимка: bTV

Бившият конституционен съдия, а сега кандидат за депутат от ГЕРБ Георги Марков - също.

Агенти, ДС
Снимка: bTV

Задължителната проверка, на която се подлагат всички кандидат-депутати вече за четвърти път, ще приключи най-късно на 10 март.

По предварителна информация списъкът няма да бъде малък, каза председателят на комисията за досиетата Евтим Костадинов.

В предишни години различни политически сили оттегляха свои кандидати от листите заради биография, свързана с ДС. Преди седмица от „Нова република” декларираха, че техните кандидати нямат връзка със службите.

„Може би така храня надежда, че работят с по-млади кадри или пък кадри, на които е извършвана такава проверка”, отбеляза Евтим Костадинов.

Интересно е например, че тази година от листите на ДПС отпадат емблематични функционери на движението, свързани с ДС - като Рушен Риза например, който през 1985 година членува в нелегалната организация за турско национално-освободително движение в България".

Организацията е разбита от ДС година по-късно. Рушен Риза е едни от малкото нейни членове, които не са вкарани в затвора.

98 бяха кандидатите за депутати с досиета в предишния парламент, а в 42-то и 41-то Народно събрание бяха избрани по 12 бивши секретни сътрудници на различните управления на службите.