Конституционна криза нямаше да има, ако Димитър Главчев не беше приел, защото Андрей Гюров нямаше да откаже на стане служебен премиер.

Андрей Гюров, Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Това заяви пред БНР Кирил Петков, съпредседател на "Продължаваме промяната" (ПП), във връзка със заявеното от президента Румен Радев, че председателят на Сметната палата е бил единственият от поканените събеседници, съгласил се да поеме ангажимента да стане служебен министър-председател.

"Кандидатите за служебен премиер бяха така обрисувани, че няма избор, но реално имаше избор. Ние знаем, че Андрей Гюров, ако беше избран, нямаше да откаже и то не защото иска, а защото щеше да го види като отговорност към Конституцията и към България.

Андрей Гюров, Снимка: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ

Тезата, че щеше да има конституционна криза, ако Главчев не беше приел, не е вярна. В това сме сигурни поне за един кандидат", обясни той и категорично подчерта, че е имало избор.

"Не беше вярно, че няма избор между възможните кандидати. Сред възможните кандидати имаше и хора, които не бяха толкова ярко оцветени партийно.

Не беше само черно и бяло. Съгласен съм, че тези институции трябва да се пълнят с непартийни хора", посочи Петков.

По думите му Конституцията работи добре като формат, но "в завзетите институции в момента този формат беше много труден": "Това, което сложихме в нашето споразумение, е, че във всички назначения в тези институции не трябва да има политически квоти.

Включително и от нас, не казвам, че ние (ПП-ДБ) трябва да сме със специална квота, напротив".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук