„Има възможност ядрената енергетика да получи европейско финансиране и България трябва да работи активно в тази посока. Зеленият преход е неизбежен и страната ни трябва да защити по най-добрия начин националния си интерес“. Това заяви пред „Дарик радио“ Петър Витанов, ръководител на Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.

Европейската комисия задейства публична онлайн платформа, в която се публикува постигнатият напредък по изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост, включително и за отделните национални планове. България получи 43 препоръки от Европейската комисия по своя план. Значимите отворени въпроси са в сферите на енергетиката и върховенството на закона, като от комисията настояват за още реформи.

„Зеленият преход е неизбежен. Това е желанието на всички страни-членки. Въпросът е как ще се случи и на каква цена. Или кой ще плати сметката“, коментира Витанов.

„Трябва да подкрепяме законодателни предложения, които ще гарантират, че преходът ще стане на поносима цена, а не както се случва при всяка една голяма промяна, цената да бъде за сметка на най-бедните. Аз и останалите социалисти работим по всички тези теми и постигането на поносима цена е основната ни задача“, добави Петър Витанов.

Той припомни, че целта на Плана за възстановяване и устойчивост освен възстановяване след COVID-19, е да създаде нови модели на зелени, технологични и устойчиви икономики.

„В България ще влязат 20,5 милиарда, без грантовете. Тези пари трябва да дадат нов облик на българската икономика. И тя е свързана със зелената трансформация, с проекти за нови енергийни източници, за използване на водорода“, каза още Витанов.

Удължаването на живота на въглищните централи е приоритет за БСП, не само, защото те са важна част за енергийния микс на страната, но и защото дават прехрана на близо 100 000 души. От друга страна това е необратим процес, защото те са сред най-големите замърсители.

„Отлагането трябва да се използва като инструмент, за да се изградят нови базови мощности, сред които и ядрени. Преди да затворим въглищните централи, трябва да построим и газопроводи, да завършим интерконектора с Гърция, както и да намерим нови източници или да газифицираме централите“, е позицията на Петър Витанов.

Според евродепутата атомната енергетика се превръща отново в стратегическа цел пред страната ни.
„Овладяването на атома е най-голямото достижение на 20-ти век. Атомната енергетика е зелена, създава работни места за висококвалифицирани специалисти и ще гарантира развитието на българската икономика“, каза още Витанов.

Според представителя на социалистите в ЕП е много важно атомната енергетика да може да получава и европейско финансиране.
„Работим активно за това. В Европейския парламент тази тема не е партийна, а национална, като държавите са разделени, но се надявам, да постигнем успех“, каза Петър Витанов.


Президентът Румен Радев също коментира в Брюксел, че за България е изключително важно ядрената енергия да бъде призната като един от инструментите за постигане на целите на Зелената сделка.