Петър Витанов поиска контрол за шпионския софтуер „Пегас“ като над търговията с оръжие
През лятото медийно разследване разкри, че чрез "Пегас", който позволява да се прониква в телефони, да се проследява тяхното местоположение и да се извлича съдържание, в много страни по света са били следени журналисти, правозащитници и политици.
Пред евродепутатите Витанов апелира за строг контрол над софтуера, така както се контролира търговията с оръжие.
„Всяка година влагаме огромни ресурси, за да попречим на терористичните организации да се сдобият с оръжие, налагаме ембарго. Но какво правим в този случай? Трябва ли да позволим този софтуер да се ползва не само в Европа, но и в целия свят? Не сме сигурни и кой точно го притежава – частни лица, чуждестранни правителства, но кои?“, попита Витанов от залата на Европейския парламент.
Според представителя на българската левица в ЕП вероятно в началото идеята е била добра – да се използва модерна технология, за да бъдат проследени терористи и престъпници.
„В момента всеки от нас може да е мишена и дори в момента, без да знае, да има инсталиран този софтуер в телефона си“, каза още Витанов.
„Крайно тревожно е, че „Пегас“ се е използвал срещу журналисти. Това е грубо нарушение на свободата на словото, която е крайъгълен камък за всяка демокрация. Ако едно оръжие е създадено, не за да убива хора, а за да разрушава живота им, това не го прави по-малко опасно“, заяви още Петър Витанов.
Редица американски компании, сред които и Apple, съдят израелската киберфирма NSO Group и нейната компания майка OSY Теchnologies, създатели на софтуера „Пегас“, за следене на потребителите им.
Последвайте ни