Политологът Първан Симеонов лансира своя хипотеза за две различни политически мнозинства, които могат да се реализират, и кое би могло да се хареса повече.

Първото - нова сглобка между ГЕРБ, "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "Има такъв народ" (ИТН) и БСП в поддържащи роли, или друго, алтернативното мнозинство, "от което всички се скандализират":

"Кои могат да бъдат в него: "Възраждане", които пазят позиция и са на вълната на немалка част от българите; МЕЧ, които са възходящи радикали и най-вероятно ще продължат да растат; антиборисовски настроените партии и там някъде фигурата на Асен Василев, която всеки български пенсионер ще ви каже, че е историческа.

Кое мнозинство ще бъде по-харесвано? Дали поредната сглобка, която представлява тежък компромис по всички вектори, или това мнозинство, което съдържа актуалните радикали, плюс този, който е вдигнал пенсиите. Алтернативното мнозинство, за добро или лошо, ще бъде по-харесвано", заяви Симеонов пред БНР.

По думите му има кръстосване на двете основни политически течения в България.

Едното: корупция – антикорупция, съдебна реформа, образите на Борисов, Пеевски, Гешев, с другото: Изток – Запад, свързано с войната.

"Тези две течения създадоха последните две правителства", отбеляза Симеонов.

По думите му, формирането на последните два редовни кабинета е било благоприятствано от "попътен вятър на общественото мнение и международните фактори", но сега тези ветрове са еднакво силни и кръстосани.

"Караницата е силна и символна – кое е по-лошо: корупцията или Кремъл, и в този ступор те не знаят накъде да поемат", каза политологът относно политическата безпътица в парламента и акцентира върху загубата на още един авторитет – този на Конституционния съд (КС):

"Започнахме да мислим за КС като за нещо конюнктурно, с политически играчи вътре. Това е една от съпътстващите жертви на политическата криза и загубата на авторитети".

Борисов печели!

"Има теза, че Борисов печели време. Не разбирам за какво печели време? Радев на терена, ПП-ДБ да се сцепи, ако са недалновидни? За Борисов нещата може да станат и по-трудни в следващ парламент", изрази мнение Симеонов.

"Най-важният фактор е кой ще прави изборите – този служебен кабинет или друг", подчерта политологът.

"ПП изглеждат "по-непримирими с Борисов, Пеевски и всичко останало", докато ДБ са по-гъвкави. Най-малките като политическа възраст са и най-игриви, затова от тях може да се очаква всичко, включително опит за мнозинство с "Възраждане", отчита Първан Симеонов.

Според него говорим за "поколение по-летливо, по-нетрайно в плановете си", което не е непременно дефект, защото "колкото по-мрежово, толкова по-нечупливо е".

"ПП-ДБ са напът да излязат на плюс "от това надхващане" кой е по-виновен за следващите избори и да оберат евентуалните позитиви от колебанието на Борисов", каза още той.

"Вероятно има няколко щипки "ново начало" и в БСП, и в други формации и това може да обясни поведението. БСП в момента е странен конгломерат, който ще трябва да търси себе си", посочи Симеонов и допусна:

"При това постоянно вибриране на едно място на партийната система ще започне при всички партии да се случва".

Битката за НС шеф!

БЛИЦ припомня, че днес в Народното събрание (НС) депутатите за осми път ще се опитат да изберат председател на парламента. Междувременно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че оттегля кандидатурата на Рая Назарян и би подкрепил Наталия Киселова от БСП, ако социалистите съберат мнозинство, извън "Възраждане" и Ново начало.

Така след решението на Борисов да оттегли Назарян в битката за председателското място на Народното събрание (НС) остават Наталия Киселова от БСП, Петър Петров от "Възраждане" и Силви Кирилов от "Има такъв народ".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!