За пореден път от ДПС настояха в предизборната агитация да бъде въведено използването и на друг език, освен официалния български, но с преводач. И за пореден път останаха сами в искането си, след като пленарната зала го отхвърли по време на дебатите по второто четене на Изборния кодекс.

Вече 9 часа часа тече дискусията по закона, съпроводена с остри спорове. Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ припомни договора ни за членство в ЕС, според който гражданите от съюза могат да се кандидатират навсякъде. Ние обаче ги задължаваме да говорят само на български език. Карадайъ даде и примера как лидерът на ЕНП в ЕП и кандидат за шеф на ЕК Манфред Вебер става водач на листата на ГЕРБ, а те го задължават да води кампанията на български. Въпреки аргументите на ДПС, залата отхвърли за пореден път искането им за кампания на майчин език.

Пленарната зала отхвърли и отпадането на забраната за социологически данни в деня на изборите, както и в деня за размисъл, която обаче снощи бе приета от правната комисия.

Предложението беше на Диана Саватева от ГЕРБ, която до последно го отстояваше в пленарната зала, въпреки че правната комисия не го подкрепя. Срещу социологията в деня на вота се обявиха и от опозицията. Бившата журналистка застана на страната на медиите и предупреди, че от години те са неравнопоставени на социалната мрежа, където тези забрани не важат. Подкрепиха я още петима депутати от нейния регион, но мнозинството се съобрази с опасенията, че предварителното оповестяване на резултати може да повлияе на крайните данни от изборите и да манипулира избирателите. Според БСП истинската цел на тази промяна не са ползите за медиите, а за целите на ГЕРБ за изборна манипулация.

"Запишете член първи в Изборния кодекс "всички избори са недействителни, ако ГЕРБ не ги спечели, направете го и бъдете щастливи", изригна левият депутат Филип Попов. Преди това лидерката му Корнелия Нинова и Тома Биков от ГЕРБ влязоха в словесен двубой на тема изборна фалшификация. Нинова обвини управляващите, че не желаят да въведат машинното гласуване още тази година, за да фалшифицират вота.

"Няма да има машинно гласуване, за да купят вота. Няма да има преференции", констатира Нинова. Тя заплаши, че социалистите внасят промените в Изборния кодекс във Венецианската комисия, ще запознаят с тях и европосланиците, за да знаят, че се готвят фалшифицирани избори. Червените ще сезират и Конституционния съд. Нинова поиска от Румен Радев и поредно президентско вето. "Обръщаме се към президента: Г-н президент, наложете вето, а ние ще внесем Изборния кодекс в КС". Соцлидерката призова "леви, десни и центристи" да се обединят и да спрат "диктатурата на режима "Борисов" днес и всяка друга партия утре".

В отговор Тома Биков от ГЕРБ апострофира Нинова, че да обяви отсега непроведени избори за фалшиви, е притеснително. "Това, което е притеснително, е внушението, че изборите ще бъдат фалшифицирани. И в тази зала ние трябва да бъдем много отговорни към този процес. Демокрацията е изключително крехко нещо, тя може да приключи за няколко часа само", предупреди депутатът от ГЕРБ и добави, че има редица примери в тази посока. Дебатите прехвърлиха океана и стигнаха чак във Венецуела.

Данаил Кирилов нареди БСП и Нинова до Мадуро, когото обяви за техен партньор, като посочи, че именно при машинното гласуване там са били допуснати фалшификации. Нинова репликира, че е по-добре ГЕРБ да не зачеква темата за Венецуела, защото не е в техен интерес да се обясняват за прехвърлените петродолари. А на примера му, че във Франция няма машинно гласуване, соцлидерката отсече: "Във Франция никой депутат нощем не носи чували напред-назад".

"Хората не искат мадуризация", заключи за изборите Тома Биков.