Провали се пускането на нов държавен дълг, причината е...
Общият размер на подадените поръчки достигна само 156 млн. лв., което е 78% от предложените книжа
Министерството на финансите не можа да пласира предложените на инвеститорите държавни ценни книжа (ДЦК) за 200 млн. лв.
На 03 октомври 2022 г. Министерството на финансите преотвори емисия левови ДЦК с оригинален матуритет от 10,5-години и с падеж на 27 юли 2026 година. На инвеститорите бяха предложени книжа за 200 млн. лв. Но общият размер на подадените поръчки достигна само 156 млн. лв., което е 78% от предложените книжа.
Освен това и не всички предложени поръчки са одобрени, заради твърде високата доходност, която са искали инвеститорите. На аукциона са пласирани ДЦК само за 102,75 млн. лв., което близо половината от предложения държавен дълг. Средната годишна доходност на одобрените поръчки е в размер на 4,01%, съобщиха от Министерството на финансите. Това е малко по-ниска доходност от тази на предишния аукцион, когато ДЦК бяха пласирани при доходност от 4,13%. На предишния аукцион бяха предложени книжа за 200 млн. лв., но бяха одобрени поръчки за 149,95 млн. лв.
На аукцина в понеделник най-голямо количество ДЦК придобиха банките с 90,27%, следвани от застрахователни дружества – 3,89%, пенсионни фондове – 2,92%, гаранционните фондове – 1,95%, и други 0,97%.
Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 221 базисни точки, тоест доходността на българските книжа е с 2,21% по-висока. Резултатите от проведения аукцион отразяват силната волатилност на финансовите пазари в Европа и в световен мащаб, продължаващата ясно изразена тенденция за покачване на цената на дълговото финансиране и ограниченията пред неговото осигуряване, коментират от Министерството на финансите.
Министерството на финансите отменя публикувания на 13 септември 2022 г. емисионен календар, който предвиждаше през октомври, ноември и декември са бъде пуснат нов държавен дълг за 1,65 млрд. лв. Министерството ще продължи балансираната си и гъвкава политика по управление на държавния дълг, имайки предвид пазарното състояние както на вътрешния, така и на международните капиталови пазари, съобразно с необходимостта от дългово финансиране, допълват от ведомството.
Последвайте ни
0 Коментара: