Проверяват парите за Прокопиев от Сорос и „Америка за България“
Шефът на на КОНПИ Пламен Георгиев уточни пред Агенция "Монитор", че след като разградският бос е станал клиент на звеното им, комисията ще провери всички парични потоци, текли в последните 10 години към личните и фирмените му сметки, включително и тези, дошли по линия на финансиране през двете фондации.
„Когато се прави финансов профил на едно лице, се проверява абсолютно всичко, включително и т.нар. грантове“, обясни Георгиев.
КОНПИ подхвана енергийния олигарх, след като прокуратурата му повдигна обвинение по аферата „ЕВН“. По нея Прокопиев бе подведен под отговорност заедно с бившия си наемател и ексфинансов министър Симеон Дянков и бившия енергиен министър и провален кандидат за президент на РБ Трайчо Трайков. Според държавното обвинение тримата са участвали в афера, ощетила с поне 20 млн. лв. държавната хазна при продажбата на остатъчния пакет акции от „ЕВН България“. Освен това триото е ужилило и БГ пенсионерите, тъй като всички пари от сделката били изпратени в специално създадена държавна компания, вместо в Сребърния фонд, който гарантира парите за старини на всички граждани у нас.
Проверката на КОНПИ срещу Прокопиев е започнала в началото на 2017 г. и ще бъде извършена по новите законови правила, при които се търси разлика от 150 000 лв. между декларирани доходи и реални разходи за последните 10 години. По закон срокът на проверката е до една година, като може да бъде продължен с още 6 месеца. През това време ще бъдат проверени всички пари, които са постъпвали в бюджета на Прокопиев.
„Всички доходи ще бъдат проверени, щом има приходи. Трябва да се прецени всеки един доход на едно лице дали е законен или не, абсолютно всичко ще се проверява, цялата банкова информация, всичко, което е преведено на едно лице като пари, откъдето и да е, ще бъде проверено. Вече въпросът е дали доходът е законен или не. Нямам право по закон да давам информация за висящи проверки, но е общоизвестен факт, че щом едно лице има повдигнато обвинение по текстовете, по които работи нашата комисия, ясно е, че то се проверява“, обясни Георгиев.
Според публичните сведения, обявени на сайта на двете грантаджийски фондации, „Икономедия“ и фондация „Капитал“ на Прокопиев пряко са били финансирани с общо 6,4 млн. лв.
Предстои обаче да се види дали това са реалните суми, получени от медийния олигарх, и за какво са били похарчени тези пари. Ако се установи разлика от 150 бона между приходите на олигарха и разходите му за луксозния живот, който води, КОНПИ ще запорира имането му, а след това ще пристъпи и към конфискация на имуществото, за което няма доказани доходи.
Последвайте ни
0 Коментара: