Психиатърът д-р Веселин Герев предрече много тегав изборен ден заради...
Синхронизацията след смяната на часовото време настъпва в рамките на 5 дни - от понеделник до петък, а от новата седмица вече всичко е норма, казва специалистът
Тази неделя предстоят сложни местни избори, които съвпадат със завъртане на стрелките с час назад и преминаването от лятно към зимно часово време. Психиатърът д-р Веселин Герев смята, че това със сигурност ще се отрази на целия изборен процес. Не фатално, но достатъчно, че да се допускат ред грешки, да има обърквации и най-малко забавяне на преброяването на вота, съобщава "Марица".
„Избори и смяна на часовото време се случват едновременно за втори път. Миналата година имахме отново съвпадение. Със сигурност участниците в изборния процес - и членове на комисии, и наблюдатели, и застъпници, и гласоподаватели, ще бъдат подложени на много по-голям стрес. Отделно от това, виждате тази година каква разбърквация има - огромни бюлетини, машинно гласуване и гласуване с хартиени бюлетини.
Сутринта всички ще са свежи, дори ще се събудят по-рано и ще отидат навреме за започване на изборния ден. Проблемите обаче ще дойдат вечерта, която ще е изключително тегава“, коментира д-р Герев.
Психиатърът не очаква да се случи нещо фатално във връзка с изборния процес, но е сигурен, че ще има много грешки в протоколите и при преброяването на бюлетините.
„При здравите хора проблемите след смяната на часовото време са предимно вечер, защото динамичният стереотип се измества фактически с час по-рано. Тоест, когато предишния ден е било 18 ч., на следващия вече ще бъде 17 ч.
Първо човек ще започне да става час по-рано, докато напасне часовника си, че има още един час за спане. По-интересният проблем е, че вечерта, когато си тръгва от работа, ще трябва още час да работи. Този час през първата седмица практиката показва, че е абсолютно загубен. Човек не е концентриран, прави много грешки и забележете - точно тогава се броят бюлетините“, подчерта психиатърът.
Според д-р Герев другият важен момент е, че когато човек си тръгва от работа след смяната на часовото време, той ще шофира час по-късно - време, в което, преди да преместим стрелките, вече си е бил вкъщи и се е отпуснал пред телевизора.
„Това е сериозна предпоставка за катастрофи, защото седналият зад волана шофира, но психиката му витае някъде другаде, в зоната на почивката и свободното време. И разбира се, като дойде време да си ляга, вероятно ще му се приспива час по-рано“, обясни специалистът.
Герев акцентира, че в седмицата след смяната на часовото време се увеличават с 50% трудовите злополуки, особено при хората, които работят с машини, и катастрофите на пътя. Той напомни за случая отпреди 5 години, при който шофьор обърна в канавката автобуса по линия София-Бургас на входа на морския град.
„И това е съвсем обяснимо, логично и разбираемо - било е 21.30 ч., а предния ден по това време вероятно е спал. Тези природни закони ние, на практика, не можем да ги управляваме, те управляват нас. И най-вече светлината, която става все по-малко. Но общо взето, концентрацията на вниманието и мисълта ще вървят все по-тегаво вечерно време, докато часовникът ни се напасне“, коментира психиатърът.
Относно здравите хора, той посочи, че ще усетят смяната на времето с повече напрягане от обикновеното, може да изпаднат в състояние на хипертонии, аритмии и т.н. „В неделя срещу понеделник Бърза помощ ще си има работа“, коментира Герев.
Психиатърът посочи още, че има два начина здравите хора да се справят с дискомфорта от смяната на часовото време. Първият е предварително да си имат план за синхронизация. Могат да изтеглят ставането си от леглото с 10 минути през седмицата, като така ще са предварително подготвени. Вторият начин е с прием на мелатонин.
„Той като регулаторът на естествения денонощен циркаден ритъм по принцип веднага регулира. Хората, които приемат мелатонин три дни преди завъртането на стрелките и седмица след това, изобщо не усещат последствията от смяната. Затова съм правил проучвания и гарантирам, че е така“, коментира д-р Герев.
Той е убеден, че в България следва да се отмени смяната на часовото време два пъти годишно, защото търпим само негативи.
„Хубаво е да кажем защо се прави това нещо. Когато една държава е във война и когато производството на енергия е ставало само от въглища, естествено, че електроенергията е била в малки количества. И тогава е било много важно дали да се пускат крушки да светят, или да работят пещи за стоманолеене за производство на оръжия за войната.
Тогава на Чърчил му е хрумнало - защо да не въртим часовника напред, за да имаме повече светли часове, за да може хората да не включват крушки за осветление и да икономисват ток за военно производство.
Не знам защо сега все още е необходимо да сменяме часа. В САЩ всеки щат има право сам да избира дали да въвежда промяна на часовото време. Три от щатите никога не са въвеждали такава смяна. Страните от БРИКС вече години наред не го правят това нещо, съседна Турция също“, посочи психиатърът.
Д-р Герев каза още, че според проучвания смяната на часовото време има негативен ефект и върху животните. Първата седмица след завъртането на стрелките млеконадоят при кравите намалява с 40%, а кокошките започват да носят два пъти по-малко яйца. „И животните си имат психика. И това е, защото кравите ги доят с час по-рано, защото животните ги хранят с час по-рано и т.н. Това създава сериозен стрес на животните“, добави специалистът.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: