Демократично настроеният влогър и граждански активист Асен Генов обяви своя версия за решението на "Продължаваме промяната" и "Да, България" да имат две отделни парламентарни групи в 52-рия състав на Народното събрание. Според него за раздялата е виновен лидерът на ПП Асен Василев, който е "разиграл цирка", защото партньорът в демократичната коалиция е показал, че е по-разпознаваем на политическата сцена.
Коментарът си той публикува в пост във Фейсбук. Ето какво написа Генов:
Асен Василев прозря, че има дълбоки идеологически различия с Демократична България… след изборите. Никога за никого не беше тайна, че идеологически ДСБ, Да, България и променистите имат дълбоки идеологически различия, Асен Василев ги прозря сега.
Не. Асен видя друго. Видя, че по-видими и по-разпознаваеми са Дем. България. И с префервнциите справят по-добре.
Това не може да преглътне Василев и затова подготви “развода” тайно от партньорите си. И гл реализира тайно.
Ако беше разтурил седенката преди изборите никак не беше сигурно дали ПП ще вземат проценти над чертата или не.
И затова Василев изигра целият този цирк. И с различните кампании, и с развода с ДБ по-късно.
Подобно лицемерие трябва да бъде наказано от избирателите и вярвам, че точно това ще стане.

Развод ми дай!
Разделянето на „Продължаваме промяната“ (ПП) и „Демократична България“ (ДБ) на две отделни парламентарни групи стана факт непосредствено преди старта на 52-рия парламент. Решението за този „политически развод“ беше взето на лидерска среща на 29 април 2026 г..
Ето основните причини и обстоятелства, довели до тази ситуация:
Основни причини за раздялата
- Инициатива на ПП: Предложението за разделяне дойде от страна на „Продължаваме промяната“. Според Асен Василев това е процедурно решение, целящо по-ясна идентификация, а не разрив в съюза.
- Напрежение при реденето на листите: Източници посочват конфликти около подредбата на кандидат-депутатските списъци за изборите на 19 април 2026 г.. Конкретен пример беше казусът с Манол Пейков (ДБ), който остана извън парламента заради избора на Асен Василев да влезе от Пловдив.
- Различия в тактиката: Докато ПП настояваха за разделяне в парламента с цел „общ парламентарен съюз“ за действие, лидерите на ДБ (Атанас Атанасов и Божидар Божанов) определиха това като „сериозна политическа грешка“.
- Спорове за позиции: Имаше индикации за напрежение около разпределението на заместник-председателските места в Народното събрание.
Какво следва за формациите?
Въпреки че вече са в две отделни групи, лидерите декларираха, че остават политически съюзници:
- Общ парламентарен съюз: ПП предложиха създаването на съюз „Силна България в Силна Европа“ за координиране на гласуванията.
- Президентски избори: Потвърдено е намерението за обща кандидатура за президентските избори през есента на 2026 г..
- Местна власт: Партньорството в общинските съвети и за местни вотове (като този в район „Средец“) засега се запазва.
Разделянето - уникална измама и хитър политически ход?
Разделянето на Продължаваме промяната и Демократична България на две парламентарни групи предизвика остри реакции и обвинения в политически маневри.
Депутатът от 51-то НС Ангел Славчев определи действията като „уникална измама“ и постави под съмнение тяхната законност.
Славчев бе категоричен в критиката си към решението. „Обявиха, че се разделят на две парламентарни групи, което не би трябвало да е възможно предвид начина, по който участваха в изборите“, заяви той.
Според него това е в противоречие с принципите, които самите формации защитават. „Заобикалят закона, а говорят за морал в политиката“, подчерта депутатът.
По думите му разделянето носи конкретни практически ползи. „Получават двама председатели на парламентарни групи, двама секретари, отделни сътрудници и по един служебен автомобил на група“, изброи Славчев.
Той добави, че това води и до по-голямо влияние в парламента. „Ще имат и двама заместник-председатели на парламента, както и повече членове в секционните комисии на изборите“, посочи той.
Критиките му бяха насочени не само към практическите ползи, но и към политическата етика. „За мен това е незаконно, неморално и неетично спрямо парламентарната ни република“, заяви Славчев.