Сергей бърка с “голями”, Бойко – “беха” и “седеха”

https://blitz.bg/politika/sergey-barka-s-golyami-boyko-beha-i-sedeha_news49490.html Blitz.bg

Сергей Станишев използва източното якане, казва например: голямите успехи на българската политика. Бойко Борисов пък употребява “беха” и “седеха” според западния диалект. Същото прави и Симеон Сакскобургготски с “вервайте ми”. Това обяви старши асистент Владислав Миланов, който води упражнения по съвременен български език в Софийския университет, цитиран от “24 часа”.

Студенти и преподаватели филолози от висшето училище под научното ръководство на проф. Василка Радева изследват как говорят политиците и изнасят данните преди всеки вот.
Характерно изговаря някои думи Румен Овчаров Негови са: синтизирам и инвиститори. Според Любен Корнезов пък Станишев е министър-председателъ.
Диалектната редукция на Николай Василев е подчертана в “катигория” и “изключитилно”. Разговорни фонетични особености има при Румен Петков (фърлих) и при Татяна Дончева (фанах). Почти всички политици правят отклонения от нормата като четах и реках, отбеляза филологът. Запазената марка на Мехмед Дикме е министерствуту на зимиделиеъту и гурити.
Президентът Георги Първанов пък използвал твърде много клишета като приоритет, отговорност и визия за България. /БЛИЦ


Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай