Смут в НС след предложение на Сабрутев, Асен Василев се намеси спешно да…
След промените в Закона за ДДС, дебатите по който продължават в пленарна зала, предстоят и окончателните разисквания по корпоративното подоходно облагане
Клиент може да "задържи" плащането, докато не получи касова бележка. Това решиха окончателно депутатите на второ четене в Закона за ДДС.
Предложението бе направено в пленарната зала от Венко Сабрутев от ПП- ДБ.
Първоначално текстовете на финансовото министерство гласяха, че ако клиент не получи фискален бон, може директно да си тръгне от търговския обект. Те обаче бяха отхвърлени от парламентарната комисия по бюджет и финанси с аргумента, че може да се стигне до злоупотреба от страна на клиентите с това им право или до неприятни ситуации в търговския обект.
Тъй като текстът бе отхвърлен на комисия, той дори не влезе в основния доклад и предложението бе направено директно при второто гласуване в пленарна зала.
Редакцията е обаче не клиентът да има право да си тръгне, а само да има право да задържи плащането, т.е. да изиска касовата бележка преди да даде парите или да плати с постерминал.
Редакцията предизвика около 10-минутно суетене в залата, като дори финансовият министър Асен Василев се включи в убеждаването на депутатите в резултат, за който съди единствено по кадър от разговора му с Корнелия Нинова от БСП.
От левицата се въздържаха и текстовете бяха приети окончателно.
Остава 9% ДДС за ресторантьорите до края на следващата година. Предложението на "Продължаваме промяната" ставката да бъде вдигната на 20% беше отхвърлено.
Туроператорите ще ползват 9% ДДС, но до 30 юни, след тази дата то ще се върне на старата ставка от преди Ковид - 20%.
Не бе прието предложението на ПП-ДБ лицата, извършващи ресторантьорски услуги в търговски обекти, чиито продажби се управляват от софтуер задължително да използват само софтуер, който създава и съхранява надеждна одитна следа за проследимост на продажбите при условие, ред и начин, определен от НАП.
След промените в Закона за ДДС, дебатите по който продължават в пленарна зала, предстоят и окончателните разисквания по корпоративното подоходно облагане. С него се въвежда 15% налог за мултинационалните компании, а от сектора имат изисквания за определени облекчения.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: