Въпросът сега е за волята в Народното събрание, което би трябвало да приеме проект за нова конституция, каза пред БНР бившият кмет на София и служебен премиер Стефан Софиянски. Той добави, че заедно със съмишленици е подготвил такъв проект и ще го представи другата седмица. Един дебат може да се предизвика и в рамките на парламента, и на широки дискусии в страната, подчерта Софиянски.
Той не разкри имена, но каза, че хората, с които е работил, са участвали в подготовката на проекта. Същественото са принципите. Новото са шест области с директно избиране на областен управител.

Така има ресурс за самостоятелно развитие. Столицата се обособява с отделен закон. Броят на министерствата се определя конституционно. Не може всеки да си образува министерство, когато дойде на власт. Смесена избирателна система, механизъм за отзоваване на народни представители, гражданско общество и референдуми - това са основните неща.

Определяме и представителност на гражданското общество - все неща, които са важни, посочи бившият столичен кмет. Гласуването за референдума беше еднозначно - показа, че има нужда от промяна в държавното устройство. Непрекъснато се вкарват конституционни промени. Сега дори не е дефинирано, че сме член на ЕС. Другата седмица ще представим някои от основните принципи, каза още Софиянски. Важно е обществото да приеме тези принципи и да започне дебат по тях. Колкото повече отлагаме, толкова повече напрежение ще има, добави Софиянски.