ГЕРБ категорично не води война срещу Румен Радев. Ние винаги сме имали ясно заявена воля за диалог. Аз нося справка от Министерство на енергетиката, за да видите къде са тези 1,6 милиарда. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова в студиото на bTV пред Хекимян. 

Вчера презиеднтът Румен Радев излезе с твърдение, че служебното правителство, съставено от него, е имало 1,6 млрд. лв. в излишък, когато е отстъпило от власт. Той пожела от ГЕРБ да кажат къде са отишли тези пари. 

Петкова е категорична, че такова финансово постъпление в министерството на енергетиката няма. Няма дори близки цифри до тези. Тя държи президентът Румен Радев да докаже произхода на тези 1,6 млрд., които той твърди, че са се загубили след завръщането на Борисов на власт. 

"Служебното правителство има конкретни функции, като главната му е да се проведат едни честни избори. Няма как нещо такова да се случи за месеци. Бюджетът на министерството ни е 200 милиона. Хубаво е да се работи с конкретни данни. Оказа се, че има 15 искови молби в този период, от които събраните суми са 0. Това, което чакаме от тези искови молби са близо 2 милиона. Аз искам доказателства за изпарените 1,6 милиарда. Когато се лансира тази тема, е хубаво да се докаже пред хората, защото това не са никак малко пари", обясни още министърът на енергетиката. 

Тя все пак обясни, че няма как да се определят срокове на президентската администрация, но ако разполагат с документи, то българският народ трябва да знае за тази нередност. Петкова заяви, че това може да е фалшива новина, а не е добре да се създават такива. Тя поиска информация, с която да се докаже произхода на този милиард и от къде е бил събран от Служебния кабинет. 

Теменушка Петкова коментира и горещата тема със спряната сделка за ЧЕЗ. "Това бе изключително изненадваща и неочаквана новина, която изуми дори самата фирма "Инерком". От там излязоха с позиция, че нямат представа каква е причината да не им позволяват да купят ЧЕЗ, но заявиха, че ще стигнат до разковничето", каза Петкова. 


Припомняме, че вчера от КЗК излязоха със становище, че "Инерком" не може да купи ЧЕЗ.

Тя обясни ситуацията така: "Ние имаме правомощия и това е част от енергийната сигурност. Съгласно закона за енергетиката държава регулира, държавата има непрекъсната регулаторна дейност върху това дружество. КЗК е компетентния орган по отношение на всички въпроси, свързани с анти монопола. Поискани са становища от различни институции, има достатъчно причини. "Инерком" може да обжалва. Аз не бих коментирала от нейно име. Тя със сигурност има юристи зад гърба си, които да я посъветват правилно. Реакцията на "Инерком" е нормална. 

Тя разкри и че е разговаряла с Гинка Върбакова, която е едноличен собственик на "Инерком" и двете никога не са криели, че се познават от 20 години.

"Когато избухна целия скандал Върбакова ми се обади, за да ми изкаже съжаление за това, което се е случило след ситуацията с купуването на ЧЕЗ и искането на оставката ми. Проведохме чисто човешки разговор, в който тя ми каза, че много съжалява, че се е стигнало до там", сподели тя.  

"Искам да разсея всички спекулации и да успокоя българския гражданин, че българското електроразпределение е защитено и ЧЕЗ подлежи на контрол. Българските граждани трябва да бъдат спокойни, че това не е оставено в чужди ръце", заяви министърът. 

Петкова повдигна и завесата около срещата между Борисов и китайския премиер и посочи намеренията им за съвместна работа: "При посещението на китайския премиер в България бе обсъдена и темата за реализацията на АЕЦ "Белене". Това е една добра възможност да реализираме активите по този проект. Можем да го направим по най-добрия икономически и финансов модел, с който да се подсигурим."