Българското правителство стои твърдо зад въглищните централи и зад българските миньори и нашите колеги. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на разискванията по бъдещето на въглищните топлоелектроентрали в Народното събрание, пише Труд бг.

„Както и друг път е ставало дума, когато нещата са свързани с толкова важни теми, каквато е енергетиката, енергийната сигурност, всички ние сме намирали сили и възможност да обединим своите усилия, за да постигнем най-доброто решение за България. Що се отнася до въглищните централи – правителството неведнъж е заявявало своята категорична позиция.

България като държава членка на ЕС следва правилата, принципите, приоритетите на ЕС в областта на енергетиката. Когато става дума за енергийна сигурност, то тя е приоритет.

Нашата позиция винаги е била, че този преход откъм нисковъглеродна икономика на първо място трябва да бъде справедлив, плавен и съобразен със спецификата на всяка една държава и по никакъв начин да не поставя под риск енергийната сигурност на държавите-членки. Това е нашата категорична позиция и тя е заявявана многократно“, каза още министърът.

По думите й това е заложено и в интегрирания план „Климат – енергетика“ на страната ни.

„В нашия интегриран план ние много ясно сме заявили, че без въглищните централи, българската електроенергийна система не би могла да функционира нормално. 2030 г., докогато е срокът за този интегриран план „Климат – енергетика“, ясно сме заявили, че ще продължим да разчитаме на тях като основна базова мощност в българската електроенергийна система“, коментира още министър Петкова.

Теменужка Петкова обърна внимание, че това е обосновано пред ЕК с аргументи. „Първият най-важен аргумент е свързан с енергийната ни сигурност.

Вторият аргументе свързан с това, че ние разполагаме с местен ресурс, който ни дава съответната независимост по отношение на използването на тази суровина. Третата много важна тема е свързана с енергийната сигурност на България и региона“, уточни още министърът на енергетиката.

Министърът не енергетиката изтъкна, че тези централи дават 40 % от енергията на нашата страна, а през зимата тези количества достигат 60 %. „Ще ви припомня зимата на 2017 г., когато имаше един месец, в който температурите рязко паднаха.

Те се задържаха повече от 20 дни и това доведе до колапс в системата в държавите около нас.

Тогава всички държави затвориха своите граници и спряха износа на ел. енергия. Тогава положението в нашата страна беше спасено именно от въглищните централи и от АЕЦ „Козлодуй“. Ние не можем да кажем с лека ръка, че тези системи ще бъдат елиминирани от нашата електроенергийна система.

Българското правителство стои твърдо зад този тип мощности, зад българските миньори и нашите колеги. Те трябва да бъдат спокойни за своите работни места, за бъдещето на комплекса. Само в ТЕЦ „Марица изток“ 2 са инвестирани 1, 2 млрд. лв. в сероочистващи устройства.

Това е сериозна инвестиция. Ние разбира се, ще продължим да инвестираме в тези сероочистващи устройства“, каза още министърът. Спроед нея е важно това какъв въздух дишаме, но позицията на България изцяло съвпада с предложеното решение.

„Благодаря за подкрепата на въглищните централи, които са основен стожер на електроенергийната система на страната. Благодаря ви още веднъж“, каза още министърът.