Цветан Цветанов: Дали Бъчварова е подходяща за МВР, оценката дават министър-председателят и избирателите, нашите работодатели
Зам.-председателят на ГЕРБ с коментар по горещите теми пред Илиана Беновска
20 месеца ГЕРБ вече е на власт с мнозинство в коалиция в Народното събрание и в Министерски съвет, какъв е анализът на свършеното дотук и какво предстои, започна разговора водещата Илиана Беновска, Цветан Цветанов отговори, че анализът е, че е стабилизирана държавата. Той продължи, че въпреки критиките на опозицията, което е нормално, трябва да се отчитат реалните резултати, особено в първите месеци от управлението, които са били изключително важни за приключването на стария финансов програмен период и общините да могат да реализират всичките европейски проекти, както и да бъде направен бюджет, който да запълни празнотата, която се е създала с фалита на КТБ. Цветанов подчерта, че е впечатлен от отговорността на много народни представители, които не се поддават на популизма и продължават да бъдат част от формиращото се парламентарно мнозинство, както и всички народни представители, които се присъединяват към определени гласувания, които са от национално значение за държавата ни, като част от силна и обединена Европа.
„Витае подозрението, че след като не ви се получиха нещата с РБ и конкретно с Радан Кънев и ДСБ, вие започнахте да примамвате и БДЦ, и Атака и Волен Сидеров, и обаче пък загубихте АБВ?”, продължи с въпросите си водещата Илиана Беновска, Цветанов отговори, че не смята въпроса за коректен и продължи, че силата на силния политически субект е да може да разговаря с всички. „Когато си най-голямата парламентарна група не трябва да имаш това високомерие, което може би донякъде го наблюдавахме в нашето поведение в първия мандат. Днес, когато вече сме си извлекли поуки от първия мандат, като управление и като поведение в парламента, днес единственото, което е важно за ПГ на ГЕРБ, е да градим мостове, а не да изграждаме стени!”, продължи своето изложение председателят на ПГ на ГЕРБ. Той разказа, че след като са минали в опозиция през 2013 г. е видял какво е да не си говорят депутатите, какво е да се противопоставят политическите партии една на друга и да се създава несигурност в обществото и нетърпимост към политическата класа. „Надписът на парламента „Съединението прави силата” е силата на всеки един политик да може да направи необходимия, допустимия компромис, но да можем да си говорим по важните национални приоритети, там където имаме разминаване разбира се всеки трябва да отстоява своята идентичност, неговото политическо поведение, но то да кореспондира с ценности, които дават възможност политиците да работят за обществото и да бъдат част от всички тези проблеми, които поставят и българските граждани и трябва да бъдат решавани от управлението, което имаме днес!”, изтъкна Цветанов.
„Силно ме изненадахте с това, което казахте в началото на отговора – „нашето високомерие през първия ни мандат”, дали визирате себе си като високомерен, лидера и министър-председател Бойко Борисов или общо духът на партията и това ще бъде ли прието благоприлично от всички, те ще се съгласят ли, че имате градивна промяна?”, попита Беновска, Цветанов обясни, че когато ГЕРБ е започнала първия си управленски мандат, е била партия само на 3 години и това е било голямо предизвикателство и силна емоция за всички. Искали са веднага да се случи всичко, но в политиката има възможни и невъзможни неща. „Да, и аз на моменти с изказвания, които съм правил, може би под една или друга форма лично съм засягал някого, а когато си в политиката не трябва да допускаш това да се случва!”, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ. Според него силата на един политик е когато има аргументи, с които може да говори за общите политики и за спецификата на всяка една секторна политика. Не бива обаче да се правят неща, които могат да накърнят някого и да създадат усещане, че не може да се води политически диалог. Според Цветанов когато няма аргументи, понякога човек преминава към лични нападки, може би на моменти така се е получавало, затова и сега като председател на ПГ на ГЕРБ отговорността му е много по-голяма. Той продължи, че като председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред отговорността му е още по-голяма, защото да се намери баланс и консенсус е много важно и трябва да може да се комуникира с представителите на всички парламентарни групи в Комисията, защото по проблемите, свързани със сигурността, политика на противопоставяне не трябва да се прави. „Трябва да търсим политиката на сближаването и даване възможност за устойчивост както на сектор „Сигурност”, така също и за всяка една секторна политика и разбира се по този начин се формира и диалога, който правим в момента с всички парламентарни групи от партиите, които формираме парламентарното мнозинство, от партиите, които са в опозиция и разбира се независимите депутати, когато някой път има важни гласувания, за които се търси квалифицирано мнозинство!”, обясни Цветанов.
Борбата с битовата и организираната престъпност. Реформата в МВР.
„Една от горещите теми на втория ви мандат е борбата с организираната и битовата престъпност, Вие правилно подчертахте, че сте и председател на Вътрешната комисия, аз ще добавя и още нещо, Вие сте заместник-председател на ПП ГЕРБ, каква е Вашата оценка, справя ли се министър Бъчварова с обстановката и какво трябва да се направи?”, попита водещата Илиана Беновска, Цветан Цветанов отговори, че според него се полагат сериозни усилия. Той продължи, че това е много тежък ресор и политиките в него са изключително чувствителни за обществото. „Когато обаче имаш една разбита система, която умишлено, със законодателни действия беше направено това, което никой не очакваше, че ще се случи в сектор „Сигурност”, доведе до една демотивация, до сериозно напускане на квалифицирани кадри от системата на МВР и днес, когато вицепремиерът и министър Бъчварова трябва действително да създаде политики, тя трябва да работи с това, което има в момента като наличност от съответния наличен персонал!”, обясни ситуацията в сектор „Сигурност” Цветанов.
„Ще добавя, че и министър-председателят беше и главен секретар на МВР, тоест Вие така в годините сте обвързани и двамата, Вие също бяхте служител на МВР, въпросът е кой умишлено е разбивал МВР и не положихте ли и Вие доста усилия с, няма да квалифицирам промените в Закона за МВР, но бих казала меко несръчни?”, попита Беновска, Цветанов отговори, че законодателните промени, направени по време на 42-то Народно събрание и правителство на Пламен Орешарски, са били извършени без никакъв диалог с тогавашната опозиция ГЕРБ, с ЕК и с неправителствения сектор.
„Нима Вие сега имате диалог с опозицията, БСП искат оставката на Бъчварова и не само те?”, продължи водещата Илиана Беновска, събеседникът й отговори, че иска да фокусира вниманието върху законодателните промени. Той обясни, че преди 4 месеца са били внесени промени от Бъчварова, които са предизвикали сериозно напрежение в сектора и в опозицията и персонални нападки към вътрешния министър.
„Не бяха ли основателни?”, попита Беновска, Цветанов отговори, че донякъде са били, затова и не е подложил на гласуване на първо четене законопроекта в Комисията преди да бъде проведена дискусия със синдикатите, с професионалното и политическото ръководство и различните парламентарни групи.
„Обвиняват Бъчварова, че е несъвместима с позицията, пък Вие имате конфликт на хегемон, превъзхождащия с нея!”, отбеляза водещата Илиана Беновска, Цветанов обясни, че тогава е взето решение, че политически трябва да бъде подкрепен законът. Във Вътрешна комисия той не е успял да мине, защото тогава са гласували само народните представители от ГЕРБ, в пленарна зала е било спечелено парламентарно мнозинство, за да бъде гласуван законът на първо четене. Между първо и второ четене са внесени промени, ще се организира отново обществено обсъждане и работната група, която ще работи по прецизирането на тези текстове, ще се съобрази с всички заинтересовани страни подчерта Цветанов.
Цветанов беше категоричен, че законодателните промени, внесени от ГЕРБ между първо и второ четене, са направени в условията на конструктивен диалог с вицепремиера Румяна Бъчварова в присъствието на премиера Бойко Борисов и се е стигнало до настоящия консенсус. Той подчерта, че е добре да се намери този консенсус, за да се успокои системата, да се гарантира устойчивост и системата да се съсредоточи единствено върху своята работа.
„Синхронизиран ли е министърът на вътрешните работи и вице Бъчварова с позицията си на министър на вътрешните работи и не сте ли Вие превъзхождащият в тази област?”, настоя за отговор Илиана Беновска, събеседникът й отговори, че винаги е разглеждал работата в сектор „Сигурност” като колективна работа на всички, които имат отношение към сектора. „В случая вицепремиерът и министър на вътрешните работи г-жа Бъчварова е действащ министър, аз съм действащ председател на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред и само заедно и в диалог с останалите парламентарни групи и останалите народни представители можем да постигнем успеха, който си планираме като цяло!”, обясни председателят на ПГ на ГЕРБ.
„Колкото и пъти да Ви питам Бъчварова подходяща ли е как ще ми отговаряте?”, настоя водещата Беновска, Цветанов отговори: „Първо трябва да изпитваме уважение към всеки един министър и разбира се в негово отсъствие не смятам, че трябва да давам аз оценка, оценката я дава министър-председателят, оценката я дава обществото, а ние народните представители сме функция на доверието, което получаваме от нашите избиратели, това са нашите работодатели!”.
„Оценката я даваме и ние, с извинение, Вашите избиратели!”, подчерта водещата Илиана Беновска, Цветанов отговори: „Част от избирателите сме всички, дори и аз съм редови избирател, както и Вие, моят глас е равен на Вашия!”.
„Така е, окей ли сте Вие, ние К2 имаме един любим въпрос към г-жа Бъчварова, докога ще ни режат с резачки, ще ни изнасилват, убиват и крадат и кой ще ни защити?”, попита водещата Илиана Беновска, Цветанов още веднъж подчерта, че се полагат усилия, в момента се правят посещения от страна на министъра на вътрешните работи и професионалното ръководство във всички общини и областни центрове, за да може и в диалог с местната власт да се търси запълването на тези празни бройки, които са по щат. Част от законодателните промени ще дадат възможност на служители, които са с полицейски правомощия, които в момента са реално като охранители на съответните учреждения, ще бъдат заменени с лица, работещи по трудово правоотношение, за да могат тези около 500 души с полицейски функции да покрият този недостатък, който съществува в населените места, особено в по-малките.
„Така е, но сега като ни гледат и слушат хората ще си кажат, да, административната работа трябва да се свърши, оттам трябва да се тръгне, но как ще се спре ефективно това насилие, което стана ежедневие, Вие няма да си затворите очите и да ме излъжете, че не го разбирате и ние вече проявяваме търпимост, даже и ние медиите сме изключително виновни за това, аз го казвам, че правим първи новини кой кого убил, кой кого изнасилил, кой кого нарязал и къде откраднали, но може би това наистина вече е огромен проблем?”, отбеляза водещата Илиана Беновска, Цветан Цветанов отговори, че се надява да има колкото се може по-малко такива новини и продължи, че когато е бил министър на вътрешните работи често е получавал обвинения за полицейщина, но може категорично да заяви, че никога не са се водили от такъв мотив.
„Даже Страсбургския съд Ви осъди, с извинение и сега държавата ще плаща за такива дела!”, отбеляза водещата Илиана Беновска, събеседникът й отвърна, че винаги са се старали да планират действията си и никога не са имали такъв мотив.
„Какъв подобен мотив, към Алексей Петров какъв мотив имахте, към Гуцанов какъв мотив имахте?”, попита водещата, Цветанов отговори, че никога не се е ръководил от мотив за полицейско насилие, а само от мотив да работи в интерес на обществото.
„Е, не беше ли полицейско насилие срещу Петров и срещу Гуцанов например, осъдени сме за това?”, настоя водещата, Цветанов отвърна, че има институции, които са се произнесли и тук не трябва да фиксираме всичко върху това какво е казал тогавашния министър на вътрешните работи, а върху целия комплекс от слабости в работата и да не се допускат в бъдещ период от време.
Цветанов подчерта, че когато говорим за слабостите, които са допускани, трябва да говорим и за ефективността, която е била получена, той разказа, че по отчета на Съвета за сигурност, който е за общата политика на правителството спрямо престъпността, през последните 3 години има рязко завишаване на противозаконното отнемаме на моторни превозни средства, те са достигнали до 3 500, съпоставимо с 2012 г. е увеличение с 24%, съпоставимо с миналата година е с 8%. При телефонните измами също има рязко повишаване през последните 3 години. България е била сочена за пример за противодействие на тежката организирана престъпност. Цветанов подчерта, че е започнал мандата си като вътрешен министър с 18 отвличания за периода 2008 – 2009 г. През декември 2009 г. групата за отвличания е била реализирана и до момента ние нямаме нито едно отвличане с подобен профил, групата е осъдена окончателно на трета инстанция и в момента те изтърпяват своето наказание. „Нека да си припомним за поръчковите убийства, за делото „Килърите”, за фалшивите кредитни карти с които България беше известна и Европол ни даваше в негативния списък, след това Европол ни даваше в позитивния списък за борбата с тази тежка организирана престъпност!”, категоричен беше Цветанов.
„С което искате да ми кажете, че по време на Вашия мандат нещата са били много по-окей, отколкото по време на мандата на Бъчварова, така ли да Ви разбирам, тези цифри това говорят?”, попита водещата Илиана Беновска, Цветанов отговори, че тази съпоставка не бива да бъде взимана като някакво съревнование, просто трябва да се обясни какъв е бил периодът, за който ГЕРБ е критикуван, че е прилагал полицейски модел. Тогава е била правена превантивна дейност, въведено е и видеонаблюдението и в момента Румяна Бъчварова полага усилия да приложи този модел. В момента една от планираните съществени мерки е именно въвеждането на видеонаблюдението.
„Така е, ние имаме видеонаблюдение и сега, но Вие знаете, че примерно при последния случай в Бургас именно онези, които се бяха стреляли, те бяха иззели и манипулирали видеозаписа, говоря за така наречения случай „Митьо Очите”, така че да си ги снимаме за спомен е хубаво, но те после пък даже отиват и напускат границите на страната без някой да ги спре?”, попита Беновска, Цветанов отговори, че тук можем да отчетем определена слабост при необезпечаване на мястото, където е извършено престъплението. „След като видеозаписът в момента не е на разположение, за да бъде ползван от разследващите органи, аз смятам, че това е пропуск, който е допуснат в момента на реакция!”, допълни Цветанов.
„Случайно или нарочно, г-н Цветанов, връзките между престъпния свят и пазителите на реда са много ясни за всички!”, отвърна Илиана Беновска, Цветанов отговори, че иска да даде за пример случая с Ицо Полицая, застрелян преди няколко дни при престрелка с полицията. „Само да кажа, ето това подчертава, че има връзка между полицаите и престъпния свят, един полицай се превръща в престъпник!”, отбеляза Беновска, събеседникът й отговори, че за съжаление не винаги може да се разчита на искреността и всеотдайността в професионалната област не само на полицаите. Подобни случаи може да има във всяка една професия, точно затова трябва да има вътрешни, институционални механизми, които да противодействат на такива случаи, точно затова има Инспекторат и „Вътрешна сигурност”. „Мога да Ви кажа, че Ицо Полицая е уволнен от системата на МВР дисциплинарно, но когато бяха направили един обир в „Люлин”, тогава в тази група беше Човката, успя с нарязването на ръката си да остави няколко капки кръв, което даде възможност при обезопасяването на мястото, където беше направено престъплението, експертите да изземат всяко едно доказателство, което можеше да бъде съпричастно към връзката на лица към даденото престъпление и тогава иззетата кръв съвпадна с ДНК профила в националната система на полицията и даде възможност веднага да бъде задържано лицето и цялата група да бъде разкрита!”, разказа Цветанов.
„Преди малко споменахте органи и институции, които могат да контролират демотивацията на полицаите, но аз ще Ви го кажа по-простичко, един полицай за да се превърне в престъпник, значи той е изкушен от парите, значи получава малко възнаграждение възнаграждение и не е добре мотивиран като полицай и вижда на другия бряг доста повече неща, нали така?”, насочи Илиана Беновска разговора към въпроса за заплащането на полицаите, Цветанов заяви, че не смята, че основната мотивация за един човек да стане полицай е да използва униформата и да стане престъпник.
„Не, говоря колко пари взима един полицай, този Ицо Полицая колко е взимал, 2000 взимал ли е?”, попита Беновска, Цветанов отговори, че възнаграждението на полицаите е между 700 и 1000 лева, което наистина е недостатъчно за хора, които се борят с тежката организирана престъпност. По същия начин можем да кажем, че има недофинансиране в много други сфери. Тези служители обаче възприемат своята работа като мисия, като мотивация да бъдат съпричастни към развитието на държавата, да има повече приходи в бюджета, за да има повече възможности за преразпределение и дофинансиране на секторните политики. Това е и политиката, която се прави в момента от правителството. Борбата с контрабандата и допълнителните приходи дават възможност с постановления на Министерски съвет да се определят допълнителни средства, а има и средства, които са необходими за непредвидени разходи или мероприятия, които трябва да бъдат направени. Пример за това е възпиращото съоръжение на българо-турската граница, за което само през последните месеци са били отпуснати 100 милиона лева. На въпроса защо част от тази ограда е била открадната преди да бъде монтирана, Цветанов отговори, че доколкото знае извършителите са били заловени, но не е запознат с детайлите и не иска да коментира конкретния случай.
Големият размер на администрацията в България и мерките за подпомагане на преприемачеството и малкия и средния бизнес.
„Но сега ще Ви задам един въпрос като заместник-председател на ПП ГЕРБ, защото Вие правилно подчертахте, растете, развивате се и търсите нов вид политики, свързани с новите реалности, давате ли си сметка защо всеки 16-ти българин е чиновник, а всеки 10-ти е зависим от парите на държавата, тук е заровено кучето?”, попита водещата Илиана Беновска, Цветан Цветанов отговори, че затова се променя и нормативната среда. Има Закон за концесиите, който ще бъде гледан, правят се реформи в съответните сектори, за да се намали администрацията, а да се увеличава броят на хората, които трябва да са на терен и да обслужват гражданите. В момента говорим за преобразуване на правоотношенията по Закона за МВР на служителите от специализираната и от общата администрация, става дума за около 400 служители, те ще бъдат вече по Закона за държавния служител, но няма да бъдат първа категория, а трета, обясни още председателят на ПГ на ГЕРБ.
„Говорех за съвсем друго нещо, разбира се, че не е Ваша сфера икономиката, но тъй като в момента икономиката в България не толерира и не протекира малкия и средния бизнес, не могат да се създават нови работни места и мотивация у хората и те искат да станат чиновници, служители и т.н. Това е голям въпрос, който стои пред ГЕРБ, разсъждавате ли по него?”, попита водещата Илиана Беновска, Цветан Цветанов отговори, че има различни политики, за да се осигурят повече възможности за малкия и средния бизнес. Дори и програмата за енергийна ефективност е насочена към малките и средни фирми, тя дава възможност на малките фирми да работят и да има конкурентност, която е полезна за пазара и за извършената работа. Той изтъкна и мерките в областта на земеделието, като подчерта, че на последното заседание на парламентарната група Десислава Танева е изнесла информация, че имаме увеличение на производството на плодове и зеленчуци и на отглежданите животни. Има тренд на увеличение, което дава възможност за инвестиции във всяка една посока.
Състоянието на образованието.
„Преди малко заговорихте за образованието и за учителската професия, имахте тази седмица кръгла маса под Ваш патронаж тук в Народното събрание. Въпросът ми беше следният, демотивиращо за младите хора е нивото и качеството на образованието, предварително техните преподаватели и в училищата, и във висшето образование са демотивирани поради ниското си възнаграждение. И оттам нататък отново ценностната система се преобръща по начин, по който кара един Ицо Полицая да престане да бъде беден полицай и да предпочете да бъде богат престъпник!”, очерта водещата проблемите в системата на образованието, Цветан Цветанов отговори, че образованието е фундамента на едно общество и когато говорим за образованието трябва да отбележим, че демотивацията не се дължи винаги само на ниското възнаграждение, но понякога и на родителите, които търсят вината винаги в учителя, а не в собственото си дете. „Винаги казвам, че основната част от възпитанието на едно дете е семейството и когато един родител отива и взима страна на детето си и посяга на съученик на неговото дете или взима отношение, което е арогантно спрямо българския учител, повярвайте, че това е доста демотивиращо за професията, но е доста стимулиращо за агресивно поведение на учениците. И затова винаги, когато е имало някакви забележки относно дисциплината на моите деца, винаги съм взимал страната на учителя, защото знам, че това е правилният подход и знам как съм възпитаван навремето аз, знам какво беше уважението и респекта към преподавателя, към учителя, който беше реално вторият родител и даваше допълнителното възпитание на децата и точно в тази посока винаги съм казвал, че трябва да има повече разум и повече контрол в добрия смисъл!”, категоричен беше Цветанов. Той разказа, че е имало случаи, когато са правени проверки в нощни заведения и в 2 часа през нощта са прибирани в районните управление деца на по 15 години.
Последвайте ни
0 Коментара: