Цветанка Ризова провокира Даниел Лорер от "Продължаваме Промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) с три неудобни въпроса.

Предлагаме ви техния разговор в „Лице в лице“ по bTV:

Ризова: Доколко е реалистично да влезем в Шенген, след като Австрия казва „Не“. Пет години се забави Шенген, а вие стоите в сглобката заради Шенген. Ако Еврозоната по някаква причина, да речем висока инфлация или нещо друго, се провали, колко време ще стоите в сглобката, докато влезем в Еврозоната?

Лорер: По отношение на Шенген, мисля, че Нова година е важен крайъгълен камък, защото все още слушаме от политиците, че Шенген се превръща в предизборна тема, както в Нидерландия така и в Австрия.

Нашата цел външно-политическа, както на парламента така и на правителството, е да създадем, ако е възможно, усещане в австрийското и в нидерландското общество и политици, че миграция и Шенген са различни неща.

Тоест, с България и Румъния в Шенген, миграцията ще бъде много по-добре контролирана, така че и те да се чувстват по-сигурни. Ако това не сработи, аз вярвам че кабинетът „Денков“ ще започне да мисли и други опции за натиск.

Ризова: Струва ми се, че управлявате с любов към властта и омраза към партньорите. Борисов ви нарича аматьори, иска да сменя министри, които не си вършат работата, пита журналистите, знаят ли името на еди-кой си министър. Пеевски казва, искаме оставката на този, ще искаме на онзи оставката. Как работите в тези условия?

Лорер: Доста ни е трудно и ние не го крием. Ние заявихме, че това правителство е огромен компромис, който ние правим, защото искаме да постигнем няколко много ясни цели за България.

Преди всичко правосъдна реформа, която е заключена в Конституцията, разделяне на Висшия съдебен съвет на магистрати, прокурори и съдии, влизане в Шенген и приемане в Еврозоната.

Това са ключови национални цели, които трябва да свършим и те ни костат огромен политически капитал и ежедневни разпри с некоалиционните партньори. Но това за нас е цената, която плащаме за бъдещето на България.

Ризов: Кой преговаря с миньорите? Кой е докарал дотам, да има някакво споразумение, което вече синдикатите признават, но някои федерации – не, защото има още блокади на магистралата. Един казва, с премиера Денков е сключено споразумението, Борисов казал, че Пеевски водеше преговорите и ги доведе до успешен край. Аз наистина не знам кой какво прави във вашата слобка?

Лорер: Аз няма да се намесвам в този дебат, защото когато има успешни преговори, има много бащи на успеха. Всеки тича да излезе на микрофона и да каже, аз договорих 36 заплати, не, аз договорих 48 заплати.

Позволете ми, да не влизам в този дебат. Поканете ги тук, за да ви разкажат, кой точно какво е постигнал. Надявам се обаче всичко това да се прави с добра вяра и наистина тези хора от районите на Стара Загора, Перник и Кюстендил да имат едно дългосрочно бъдеще в българската икономика, а не отново да си ги подхвърляме като заложници.

Защото със стария подход, все пак знаете, че целите за климатичен преход бяха приети още 2013 година при ГЕРБ с 40 процента намаление. Защо никой не говори с миньорите тогава? После приеха цели 55 процента намаление 2019 година.

Отново всичките тези години никой не говори с тези общности. Едва сега премиерът Денков имаше смелостта да отиде и да каже открито, че това е планът, това е новата икономика и това са парите, близо 3 милиарда, с които ще ви помогнем да направите този преход заедно с нас.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук