Сензационно! Случайно откриха таен град на маите, голям колкото Единбург
Учените вярват, че това е второто най-гъсто населено място след Калакмул, смятан за най-голямото място на маите в древна Латинска Америка
Огромен град на маите беше открит векове след като е изчезнал под листата на дърветата в джунглата в Мексико. Археолозите откриха пирамиди, спортни игрища, пътеки, свързващи квартали и амфитеатри в югоизточния щат Кампече.
Те откриха скрития комплекс, който нарекоха Валериана, с помощта на Lidar - вид лазерно земемерско измерване, което картографира структури, заровени под растителност.
Те вярват, че това е второто най-гъсто населено място след Калакмул, смятан за най-голямото място на маите в древна Латинска Америка, съобщава Би Би Си.
Колкото Единбург
Екипът откри общо три обекта, които са с размерите на столицата на Шотландия Единбург, „случайно“, когато един археолог преглежда данни в интернет.
„Бях на нещо като страница 16 от търсенето в Google и намерих лазерно проучване, направено от мексиканска организация за мониторинг на околната среда“, обяснява Люк Олд-Томас, докторант в университета Тулейн в САЩ.
Олд-Томас видял това, което другите били пропуснали - огромен древен град, който може да е бил дом на 30-50 000 души в своя пик от 750 до 850 г. сл. Хр.
Това е повече от броя на хората, които живеят в региона днес, казват изследователите. Олд-Томас и колегите му нарекоха града Валериана на името на близка лагуна.
Находката помага за промяна на идеята в западното мислене, че тропиците са били там, където „цивилизациите са отишли да умрат“, казва професор Марчело Кануто, съавтор в изследването.
Вместо това тази част на света е дом на богати и сложни култури, обяснява той.
Не можем да сме сигурни какво е довело до смъртта и евентуалното изоставяне на града, но археолозите казват, че изменението на климата е основен фактор.
Като столица
Валериана има „отличителните белези на столица“ и е на второ място по гъстота на сгради след грандиозния обект Калакмул, на около 100 километра. Той е „скрит на видно място“, казват археолозите, тъй като е само на 15 минути пеша от главен път близо до Xpujil, където сега живеят предимно хора от маите.
Няма известни снимки на изгубения град, защото „никой никога не е бил там“, казват изследователите, въпреки че местните хора може да са подозирали, че има руини под могилите пръст.
Градът, който е с площ около 16,6 кв. км, имал два големи центъра с големи сгради на около 2 км един от друг, свързани с гъсто разположени къщи и пътеки.
Има два площада с храмови пирамиди, които вероятно били почитани от маите. Там вероятно са крили съкровища като нефритени маски и са погребвали своите мъртви.
Имало и игрище, където хората са играли древна игра с топка.
Имало и следи от резервоар, което показва, че хората са използвали природните дадености, за да поддържат голямо население.
Общо г-н Олд-Томас и проф. Кануто изследваха три различни места в джунглата. Те откриха 6764 сгради с различни размери.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни