Удължават срока по САПАРД с 1 г.

https://blitz.bg/politika/udalzhavat-sroka-po-sapard-s-1-g_news25335.html Blitz.bg

Европейската комисия одобри предложението на еврокомисаря по земеделие Мариан-Фишер Бойл да бъде удължен срокът за плащанията по програма САПАРД у нас с една година. Така той изтича на 31 декември 2009 г.

Решението на комисията е свързано със закъснелите плащания по програмата, които се дължат от една страна на недостатъчен административен капацитет и от друга на ниските възможности на бенефициентите да усвояват предвидените средства.

Това дава възможност на голям брой бенефициенти да довършат своите проекти. Това са над 750 проекта, зад които стоят човешки съдби, коментира вицепремиерът Меглена Плугчиева.

От Министерството на земеделието и храните припомнят, че в резултат на успешното изпълнение на плана за действие по САПАРД, удостоверено от независими одитори, плащанията към бенефициенти на програмата по спрените мерки бяха възобновени в началото на месец октомври.
Плащанията по останалите мерки на САПАРД не са спирали в нито един момент от действието на програмата.

От Еврокомисията припомнят, че заради допуснати слабости националните и европейски плащания са спрени от средата на тази година, и изразяват надежда, че удължаването на срока ще даде възможност на българските власти да решат проблемите. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай