В Германия видяха заплаха за оцеляването на еврото
Конституционният съд на страната постанови тази седмица, че програмата за изкупуване на активи в размер на 2,7 трилиона евро, която беше стартирана през 2015-та и продължава да работи, може да е противоконституционна
"Много е възможно съществуването на еврото да бъде поставено под въпрос в други страни членки на Европейския съюз, тъй като всеки национален конституционен съд може да реши сам за себе си", изтъкна Шойбле в интервю за Redaktionsnetzwerk Deutschland, като допълни: "Тази ситуация не прави никого щастлив."
Конституционният съд на Германия постанови тази седмица, че програмата за изкупуване на активи в размер на 2,7 трилиона евро, която беше стартирана през 2015 г. и продължава да работи, може да е противоконституционна и даде на централната банка три месеца да докаже противното.
При вземането на това решение той обвини Съдът на ЕС, че е превишил правомощията си, когато подкрепи политиката на ЕЦБ през 2018 г.
Шойбле призна, че като министър на финансите той също е бил недоволен от някои решения на ЕЦБ, казвайки, че независимите институции без демократична легитимност трябва стриктно да се придържат към своите мандати. Това означава, че германското решение "не е лесно да се опровергае".
Въпреки това той каза, че също е "трудно", ако германският конституционен съд не може да приеме решение на Съда на ЕС.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард е близка с Шойбле. В първата си реч като председател, след като наследи Марио Драги, тя го похвали.
Попитана вчера за германското решение, тя каза, че ЕЦБ е "неразубедена" в мисията си да съживи инфлацията в еврозоната и да разшири икономиката в съответствие с мандата си.
Жан-Клод Юнкер, който беше председател на Европейската комисия до миналата година, също критикува германските съдии за разминавето с оценката на Съда на ЕС.
"За първи път в историята на съдебната практика на ЕС националната юрисдикция открито атакува европейската юрисдикция", каза той в радио интервю, като добави, че решението може да доведе до това и други държави да игнорират евросъда, чието седалище е в Люксембург. "В следващите години ще осъзнаем каква сериозна грешка беше това, ако не бъде коригирана", подчерта още Юнкер.
Последвайте ни
1 Коментара: