Властта разкри как ще се справи с високата цена на тока ВИДЕО
Премиерът Янев заяви, че се мисли за компенсации предвид повишаването на цената на електроенергията - в следващите месеци и в началото на следващата година
В сградата на Министерския съвет се проведе брифинг, на който се представиха мерки, които служебното правителство планира в енергийната сфера.
В брифинга участваха представители на Министерството на финансите, Министерството на енергетиката, Министерството на икономиката, БНЕБ и КЕВР.
Той изтъкна, че служебният кабинет работи в насока всички потребители да имат достъп до електрическа енергия и тя да е във възможно най-добрия ценови диапазон.
"В последните два месеца България има едни от най-ниските цени в рамките на ЕС. Само в Полша има по-ниска цена то тази в България", заяви той и изтъкна, че причините за това са "икономическият подем след пандемията миналата година и международни фактори".
"Благодарение на усилията на правителството и на всички държавни органи до момента успяваме да запазим относително най-ниските цени в ЕС", заяви Янев и отбеляза, че с бизнеса са се обединили около няколко мерки, които ще намалят тежестта върху бизнеса и потребителите от т.нар. свободен пазар.
Янев заяви, че се мисли за компенсации предвид повишаването на цената на електроенергията - в следващите месеци и в началото на следващата година. Това е договорено с КЕВР.
"Пак повтарям - финансовият ресурс е осигурен от свръхпечалбите на държавните дружества, производители в енергетиката".
Служебният премиер заяви, че ще бъде изготвена национална рамка за по-гъвкава политика по отношение на компенсаторните механизми и намаляване на тежестта на въглеродните емисии, калкулирани в цената на тока.
"На трето място - да бъде създадена "клирингова къща", която да работи за балансиране интересите на търговци, производители и потребители на електроенергия с цел намаляване финансови риск за тези групи", отбеляза Янев.
"По отношение на КЕВР - няколко са мерките:
- Засилване на регулаторния контрол на КЕВР върху целия борсов пазар. Корекции в правилата за работа на енергийната борса, в методиката за образуване на цена и във временно преустановяване на застрахователните гаранции, което да бъде ползвано при някои мерки.
- Обмисляме и нов пакет мерки, но с тях не сме готови. Само ще спомена - че те имат отношение към публичните предприятия", отбеляза Янев.
Той заяви, че от порядъка на 50 лв./мгвтч може да бъде финансовото подпомагане от страна на кабинета. Но възможностите на сегашния Закон за държавния бюджет не предлагат такъв механизъм.
"Актуализация през първите 6 месеца за следващата година за българския потребител ще има", заяви Янев.
"Тук говорим за нов тип мярка, която по смисъла на съществуващите регламенти в ЕС, е нов вид държавна помощ", изтъкна той и заяви, че скоро ще има обща европейска позиция.
"Мерки за октомври и ноември - финансово имаме парите, но не можем да ги разпределим. Ако парламентът направи актуализация на сегашния бюджет, ще бъдат разпределение, ако не, това ще стане от началото на следващата година", коментира той.
Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви на свой ред, че цената на електроенергията за бита и топлинната енергия са определени на 1 юли т.г. "Законът изрично разрешава актуализация на тази цена след изтичане на 6-месечния срок. В следващите 3 месеца цените както на парното, така и на топлата вода, ще останат непроменени".
Иванов изтъкна, че има два фактора, които не могат да бъдат променени - цената на въглеродните емисии и цената на природния газ.
По предварителни разчети общата енергийна помощ ще бъде 650-700 млн. лв. Става дума за следващите шест месеца.
Иван Иванов изтъкна, че законовите енергийни промени имат за цел "изсветляване на пазара на електрическата енергия у нас".
КЕВР ще положи всички усилия, когато променя Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката, да ги направи в съответствие с добрите европейски практики.
Служебният министър на енергетиката Андрей Живков отговори на въпрос за исканата му оставка и отбеляза: "Оставката ми и искана заради високата цена на електроенергията. Но в това няма никаква логика.
Единствено Полша има цена по-ниска от нашата. А постигането на тези най-ниски цени са в резултат на оптималното включване на мощностите в електроенергийната ни система. Така че исканата оставка в контекста на високите цени по отношение на цяла Европа, няма логика".
Последвайте ни
4 Коментара: