Парламентът ще гласува окончателни промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, внесени от ПГ на ДПС. Това се посочва в програмата за работа на Народното събрание. Законопроектът беше приет на първо четене на 4 юли.

Депутатите ще решат дали доставчиците на медийни услуги (вестници, списания, онлайн медии, информационни агенции, радиа и телевизии) ежегодно да подават в Министерството на културата декларация, която идентифицира действителния им собственик. В декларацията ще се упоменава дали собственикът заема публична длъжност, както и всяко получено финансиране през предходната година.

Доставчиците на медийни услуги ще трябва да посочват и всички сключени договори с държавни и местни органи, и с политически партии, и тяхната стойност. Промените предвиждат действителният собственик да се упоменава и на интернет страницата на доставчика на медийни услуги. Предлага се глобата за непопълване на декларация да бъде от 10 до 15 хил. лева, а при повторно нарушение - от 20 до 30 хил. лева.

Измененията се отнасят и за разпространителите на периодични печатни произведения, които също ще трябва да идентифицират собствениците си в декларация. Ако едно лице използва повече от 1/3 от обектите за продажба в страната, Министерството на културата ще уведомява Комисията за защита на конкуренцията.