Изплува невероятна версия къде се крие банкера Стоян Мавродиев. Бившият шеф на държавната Българска банка за развитие (ББР) беше обявен за национално издирване, след като прокуратурата го уличи в необезпечен заем на митичния бизнесмен Румен Гайтански – Вълка в размер на 150 млн. лв.

Ето до какви разкрития достигна в-к „Уикенд“:

Скандалният банкер Стоян Мавродиев, главно действащо лице по аферата с кредита-грабеж от държавната Българска банка за развитие (ББР) в размер на 150 млн. лв., отпуснат без обезпечение на Румен Гайтански – Вълка през 2019 г., е прибрал рекорден рушвет от 15 милиона лева за участието си в дръзката финансова измама с парите на данъкоплатците.

Това твърдят ангажирани в разплитането на корупционната схема.

През миналата седмица Мавродиев и близкият до почетния председател на ДПС Ахмед Доган бизнесмен със сенчеста закваска Румен Гайтански – Вълка бяха обвинени от прокуратурата за извършено длъжностно присвояване в особено големи размери и за серия от документни измами, чрез които отпуснатите от държавната Българска банка за развитие почти 150 млн. лв. потъват в частни джобове.

Мавродиев е най-уязвимият сред обвиняемите, тъй като е бил главен изпълнителен директор на ББР и лично е одобрил с подписа си предоставянето на многомилионния заем на Румен Вълка.

Очилатият финансист рискува присъда от 10 до 20 години затвор и конфискация на имуществото му, ако бъде признат за виновен. Вече цяла седмица Стоян Мавродиев е в неизвестност за властите, а предположенията са, че се укрива в Гърция, където притежава имоти за няколко милиона евро.

Твърди се, че бившият шеф на ББР е закупил три луксозни вили в баровското селце Посиди на първи ръкав на Халкидики с част от рекордния подкуп, който е получил през 2019 г., за да одобри отпускането на заема за 150 милиона лева към фирма на Румен Вълка.

Смята се, че имотите на Мавродиев в Гърция, закупени през 2020 г. чрез офшорно дружество с прикрит реален собственик, струват над 5 милиона евро.

Според източниците още в края на миналата седмица Мавродиев е напуснал Гърция и се е отправил към Истанбул. В момента е или в турския мегаполис, или се крие в Дубай, където според слуховете през 2022 г. си е купил луксозен апартамент за 2,5 милиона евро.

През пролетта на 2021 г., броени месеци след като е отстранен като главен изпълнителен директор на Българската банка за развитие (ББР) със заповед на тогавашния премиер Бойко Борисов, Стоян Мавродиев купува имение в София за впечатляващата сума от 5 милиона лева.

Луксозният имот на корумпирания финансист е част от 5-звездния частен жилищен комплекс с контролиран достъп „Панчарево парк“, разположен на хълмовете над Панчарево сред зеленина и борови гори и с панорамна гледка към езерото и Лозен планина. Тузарската къща на Мавродиев е с разгъната застроена площ от 1200 квадратни метра и с двор от над 4 дка.

Външен басейн с постоянно подгряване, сауна, фитнес салон, винарска изба и домашно кино са само част от екстрите и ежедневния бит на чевръстия банкер. Палатът на Мавродиев е реализиран от италианско архитектурно студио и всички материали и оборудване – дограми, щори, врати, специални настилки, мебели и осветителни тела са внос от Апенините.

Любопитна подробност е, че съседка на Стоян Мавродиев в „Панчарево парк“ е банкерката Цветелина Бориславова, бивша половинка на Бойко Борисов, който лично разпореди уволнението му като шеф на държавната Българска банка за развитие през пролетта на 2020 г.

Комшия на Мавродиев в „Панчарево парк“ е и Адам Сотков, съсобственик на дружеството „Свети Георги Груп“, което през 2019 г. също усвои кредит в размер на 75 млн. лв. от ББР с подписа на Мавродиев.

Според източник от прокуратурата имението на Мавродиев в София е обискирано от антимафиоти миналия петък, като оттам са били иззети кашони с документация. Официално потвърждение за тараша в луксозната къща на финансиста над езерото Панчарево обаче липсва.

„Мавродиев е препрал средствата от подкупа за отпуснатия заем от 150 милиона лева на Румен Вълка в луксозни имоти, които обаче не се водят на негово име. Държавното обвинение ще има трудната задача да хване пътят на парите – Мавродиев е виртуоз в сферата на препиране на капитали чрез върволица от офшорни фирми с неустановени собственици“, коментира ангажиран в разследването срещу бившия главен изпълнителен директор на ББР.

Завършилият финанси в УНСС и право в Софийския университет Стоян Мавродиев гради кратка политическа кариера, след като през есента на 2009 г. става депутат в 41-ото Народно събрание от листата на ГЕРБ. Почти веднага обаче влиза в конфликт с тогавашния всесилен човек в партията Цветан Цветанов.

Според източниците Мавродиев е заподозрян от Цветанов, че именно той стои зад тогава появилите се компромати в медиите срещу него – че има незаконно дете във Велико Търново и че жена му изневерява с агента на ДАНС Велин Хаджолов.

За да спре напрежението в партията, само след няколко месеца в Народното събрание, Мавродиев е назначен за председател на Комисията за финансов надзор – пост, който заема до 2016 г.

Докато регулира и надзирава финансовата система в България, Стоян Мавродиев попада в епицентъра на съдебния процес за пране на пари срещу Евелин Банев – Брендо, след като става ясно, че подписът му стои върху пълномощни на подсъдимата заедно с Брендо Десислава Дишлиева и Владимир Дишлиев – баща на убития ѝ мъж Константин Дишлиев.

Според тезата на прокуратурата, Брендо е извършил 5 плащания на стойност над 2 милиона лева в швейцарска сметка на дружеството „Куилин венчърс“ през 2004 г., които след това са преведени на „Фиделити ентърпрайсиз“, като парите са придвижени от упълномощения Стоян Мавродиев. Финансистът обаче така и не се явява на разпит по делото за пране на пари срещу Брендо, а накрая съда се отказва от разпита му.

Въпреки че е осветен като бивш финансов сътрудник на Евелин Банев – Брендо, през 2017 г. Стоян Мавродиев е назначен за главен изпълнителен директор на държавната Българска банка за развитие. Финансистът се превръща в най-скъпоплатеният държавен служител с месечна заплата от 60 000 лева.

Тогава мотивът на управляващите е, че постът, който Мавродиев заема, е изключително важен и че заплатите на директорите в частни банки са сходни по размер. За тригодишния си престой като шеф на ББР Стоян Мавродиев отпуска заеми на фирми в общ размер от почти 700 милиона лева.

За пръв път за заема от 150 млн. лв., отпуснат на фирма на Румен Вълка, стана известно през 2021 г., когато на власт беше първия служебен кабинет на Румен Радев с премиер Стефан Янев и от разкрития на тогавашния министър на икономиката Кирил Петков.

Според твърдение на шефката на Софийската градска прокуратура Илияна Кирилова, разследването срещу Румен Вълка и Стоян Мавродиев се води от 2 години, преди на 15 август т.г. да се стигне до повдигане на обвинения.

Смята се, че парите от заема са разпределени така – 30 милиона лева отиват лично за Ахмед Доган, които са изтеглени в брой и са донесени на почетния председател на ДПС в няколко кашона; 15 милиона са за Стоян Мавродиев, а останалите над 100 милиона лева взима Румен Гайтански.

Уговорката е в първите 3 години Вълка съвестно да плаща поне лихвите по кредитите, но тариката с типичната си наглост решава, че това изобщо не е необходимо.