Изплуваха нови подробности за подлата схема на красивата българка, забъркала се в афера за 2 милиарда долара
Самата Детелина Събева е на свобода под гаранция от 2 милиона и има право да пътува между Ню Йорк и Лондон, където живее през последните години
Банкерката Детелина Събева, която призна пред съд в Ню Йорк, че е забъркана в корупционна афера в Мозамбик, е прибрала 200 000 долара рушвет, пише "Уикенд".
За тези пари признава самата тя пред властите в САЩ, но разследването продължава. Бившата служителка на авторитетната банка „Креди Сюис” е обвинена, че заедно с двама свои колеги са участвали в предоставянето на 2 млрд. долара заеми за държавни компании в Мозамбик. Освен „Креди Сюис”, в аферата са участвали и руска и френска банки.
Поне 200 милиона долара от кредитите са „усвоени” като подкупи и рушвети. Юристи в САЩ изчислили, че банкерите са взели около 50 млн. долара по тази линия, но данните не са окончателни.
Самата Детелина Събева е на свобода под гаранция от 2 млн. долара и има право да пътува между Ню Йорк и Лондон, където живее през последните години.
Докато близките й в България въртят огромен бизнес, самата Детелина Събева стига до поста на вицепрезидент на отдел в „Креди Сюис”. През 2013 г. обаче се замесва в прословутата мозамбийската афера, която й коства поста.
Африканската страна взема 2 млрд. долара за морски проекти и защита на бреговата си линия. Финансовите транзакции са направени от 2013 до 2016 г. Заемите са предоставени на правителството на Мозамбик, за да се разработят включително проекти за преработка на риба тон и брегова защита. Преговорите за тях води лично от министъра на финансите на африканската страна Мануел Чанг. Той обаче скрива информацията за кредитите и тя остава тайна, докато дава оставка през 2015 г. Едва година по-късно, през 2016, Международният валутен фонд научава за тази нова задлъжнялост на Мозамбик.
В началото идеята да се вземат огромните пари била уж, за да се съживи икономиката на изостаналата страна и да се води борба с морското пиратство. Прокуратурата в САЩ сега твърди, че от дадените милиарди, огромна част са отишли за подкупи и рушвети.
През 2013 и 2014 г. „Креди Сюис”, заедно с руска и френска банка отпускат въпросните 2 млрд. долари на държавни фирми в бедната страна. Оказва се обаче, че повечето от тях са собственост на министерството на отбраната на Мозамбик. Сключват се договори за закупуване на военно оборудване от компания на местния бизнесмен Искандар Сафи. Около 1,2 млрд. долара от дълга обаче не са публично оповестени. Освен това приходите от сделките се превеждат от банките директно към компанията на Сафи, базирана в Абу Даби, без да минават през държавните фирми, които са ангажирани с тях.
Накрая какво се оказва? Уж с парите са щели да създават риболовен флот на страната, но се доставят не рибарски, а военни кораби.
Когато се разшумява за далаверата, доставките са представени като един вид за охрана на рибарския флот. „Охранителната” ескадра обаче е два пъти по-голяма от военноморските сили на Мозамбик, цялата мощ на които се състои от три кораба и 200 души екипаж.
През юни 2016 г. представители на нюйоркския офис на ФБР за борба с измамите с ценни книжа посещават Мапуту, столицата на Мозамбик, за да изяснят как са взети и изхарчени парите. Федералните агенти правят и поредица от срещи с инвеститорите, издирват документи по сделките и кореспонденцията с банките.
Привикани са на разговори и банкерите, дали кредитите. В началото на януари в Лондон са арестувани тримата бивши топ мениджъри на „Креди Сюис” - 49-годишният Андрю Пиърс, 44-годишният Сурджан Сингх и 37-годишната Детелина Събева. Освободени са под гаранция, като свободата им се изчислява в милиони долари. Обвиненията срещу тримата са, че са действали в лична изгода и са скрили информация от службата за вътрешен контрол на банката. На международното летище в Йоханесбург е арестуван бившият министър на финансите на Мозамбик - 63-годишният Мануел Чанг, който се готви да отлети за Дубай. Ливанският гражданин Жан Бустани, представител на фирмата, доставчик от Абу Даби, е задържан на летището в Ню Йорк. Най-малко 200 милиона долара са открити в сметките на банкерите и бизнесмените, набърканите в корупционната афера.
Покрай тези разправии много донори, включително и Международният валутен фонд, спират плащането на стотици милиони долара пряка помощ за една от най-бедните африкански страни. Опасяват се, че парите не се харчат по предназначение. Замразяването на международна помощ предизвиква парична криза и недостиг на храна в Мозамбик.
Детелина Събева и колегите й Сурджан Синг и Андрю Пиърс са обвинени, че са скрили информация от банката, когато дават 622 млн. долара кредит за мозамбийска компания. Пред съда в Ню Йорк Събева признава, че е помогнала за изпирането на парите, платени на банкерите от холдинга на Сафи. Вече е изяснено, че неговият представител Жан Бустани раздал $ 50 милиона подкупи на служители в Мозамбик и още $ 12 милиона на други свои съучастници.
Събева разказва, че се е съгласила на парите от рушвета. Шефът й Андрю Пиърс й споделил, обяснява тя, че е превел 200 000 долара в нейна сметка. Тя я била открила малко по-рано в Обединените арабски емирства. Хилядарките били част от подкуп от 1 милион долара, платени от Жан Бустани.
„Съгласих се да приема и запазя тези пари, знаейки, че те са приходи от незаконна дейност” – признава Детелина Събева пред съда. Властите в САЩ в крайна сметка се съгласяват да премахнат част от обвиненията, повдигнати срещу нея.
Засега обаче не е ясно дали като признае вината си, тя ще успее да сключи споразумение с щатските власти, което ще я спаси от 20-годишна присъда. Обвиненията срещу колегите й са много тежки - за заговор за нарушаване на американския антикорупционен закон, пране на пари и измама с ценни книжа. Ако те се докажат, финансистите могат да останат до края на живота си в затвора.
Банката „Креди Сюис” на свой ред се оправдава, че е измамена от собствените си служители. Трезорът не е привлечен като обвиняем в американското дело.
Последвайте ни
1 Коментара: