37-годишната бивша банкерка Детелина Събева бе задържана в Лондон по обвинение в измама със заеми за 2 млрд. долара за държавни компании в Мозамбик, предаде Ройтерс.

Събева е българка, постоянно пребиваваща във Великобритания, според сайта Checkcompany.co.uk. Тя е била арестувана заедно с 49-годишния Андрю Пиърс и 44-годишния Сурджан Сингх, с които е работила за швейцарската банка „Креди Сюис“. От 2015 г. Събева и Пиърс са били заедно директори на лондонската компания „Дискавъри кепитъл лимитед“, която вече не е активна, установи проверка на „Телеграф“.

Задържането на тримата съучастници е станало въз основа на обвинения, предявени във федерален съд в Бруклин, щата Ню Йорк. Те са обвинени, че са заговорничали с цел да нарушат американските закони за борба с корупцията и да извършват пране на пари и измама с ценни книжа. Тримата са били пуснати под гаранция в Лондон, докато САЩ подготвят искане за екстрадицията им.

По-рано тази седмица бившият финансов министър на Мозамбик Мануел Чанг бе задържан в ЮАР като част от същото дело. Пети обвиняем – Жан Бустани, бе арестуван в сряда на нюйоркското летище „Кенеди“. Бустани е ливански гражданин, който работи за базиран в Абу Даби доставчик на мозамбикските компании, се казва в обвинителния акт.

„Кенеди Сюис“ не е подведена под отговорност по делото. „В обвинителния акт се твърди, че бившите ни служители са действали, за да надделеят над вътрешния контрол на банката, били са мотивирани от желание за лично обогатяване и са се опитвали да прикрият тези деяния от банката“, изтъкна „Креди Сюис“ в специално изявление. Банката допълни, че ще продължи да сътрудничи с властите.

Според обвинителния акт между 2013 и 2016 г. три мозамбикски държавни компани са взели назаем над 2 млрд. долара чрез заеми, гарантирани от правителството и утвърдени от „Креди Сюис“ и друга инвестиционна банка, която не е назована в документа. Освен „Креди Сюис“, руската ВТБ също е уредила финансиране на мозамбикските компании. И „Креди Сюис“, и ВТБ също така уредили издаването на еврооблигации за правителството ба Мозамбик, които били предназначени за преструттуриране.

Мозамбик, която е една от най-задлъжнелите страни в света, призна през 2016, че е взела заеми, без да ги обяви. Това накара Международния валутен фонд и чуждестранните донори да прекратят подкрепата си за африканската страна. Това предизвика срив на националната валута и изплащанията по външния дълг. Мозамбик все още се мъчи да преодолее връхлетялата го дългова криза.

Според обвинителния акт, трите държавни компании били уж създадени за да осъществят морски проекти, но реално били паравани за Чанг, Бустани и тримата банкери с цел личното им обогатяване. Прокуратурата твърди, че поне 200 млн. долара са били отклонени от обвиняемите и други мозамбикски държавни служители. Обвинението допълни, че обвиняемите са прикрили злоупотребата с тези средства и са подвели инвеститорите в САЩ и други страни относно кредитоспособността на Мозамбик. Компаниите са пропуснали изплащанията на над 700 млн. долара по дълга, след като обявиха фалит през 2016 и 2017 г., се казва в обвинителния акт.

Активисти, които се борят за опрощаването на дълговете на развиващите се страни, приветстваха арестите, но разкритикуваха британските власти, задето не са поели водеща роля.

„Скандално е, че се наложи да се задействат американските власти за това разследване и тогава да бъдат извършени арестите в Лондон – заяви Тим Джоунс от британската организация Jubilee Debt Campaign – Лондонските клонове на „Креди Сюис“ и ВТБ заеха тези два милиарда долара, но британските власти проявиха шокираща липса на действия, за да ги подведат под отговорност“. Контролният орган на британското финансово министерство – Агенцията за финансово поведение, започна да проучва участието на Глобалната финансова група (ГФГ) на „Креди Сюис“ през 2016 г. мо отказа да коментира последните събития.

Според обвинителния акт Пиърс е бил шеф на ГФГ на „Креди Сюис“ до септември 2013 г., но започнал да работи за корабостроителната компания „Привинвест Груп“ още през април същата година. Клонове на „Привнвест“ бяха назовани като основни доставчици на мозамбиските фирми. Сингх работел за „Креди Сюис“ като управляващ директор в ГФГ до февруари 2017 г. , а Събева била вицепрезидент на същия отдел до август 2013 г.

Наличните данни за българката са доста оскъдни. В профила в професионалната мрежа „ЛинкИн“ се изтъква, че тя е учила в Принстънския университет от 2000 до 2004 и че след завършването си е работила като анализатор за „Креди Сюис“. Бившата банкерка твърди, че е живяла в района на Ню Йорк. Според сайта mylife.com тя е родена на 28 август 1981, но място на раждане не се съобщава.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!