Индонезийският остров Бали се готви за изригването на вулкана Агунг за първи път от 1963 г. Заплахата доведе до евакуацията на повече от 75 000 души и беше създаден фонд на стойност близо 150 млн. долара за оказване на помощ на пострадалите.

Но колко вулкана имат Индонезия и останалата част от света?

Според Глобалната програма по вулканизъм на британския Национален музей по естествена история, в света има над 1500 вулкана, които са изригвали в определен момент в последните 11 500 години.

Повечето от тях са се формирали, следвайки разломите на тектоничните плочи. Поради това очертаването на вулканите в света - според страната, е леко подвеждащо, тъй като повечето от тях са свързани към една и съща геоложка магистрала.

Топ десет на страните с най-много вулкани:

1. САЩ – 174

2. Русия – 166

3. Индонезия – 139

4. Япония – 112

5. Чили – 104

6. Етиопия – 57

7. Папуа Нова Гвинея – 53

8. Филипини – 50

9. Мексико – 43

10. Аржентина – 39

„Огненият пръстен“, който обгръща Тихия океан, простирайки се от западното крайбрежие на Америка, около и през Азия до Източна Япония, голяма част от Индонезия и Филипините и около Австралия, включва най-много вулкани – 452.

Това е причината Индонезия да е на трето място в света по брой вулкани, въпреки малките си размери. Остров Бали има три – Агунг, Батур и Буян Братан. Япония е на четвърто място със 112. Чили е на пето място със 104.

САЩ със 173 и Русия със 166 вулкана оглавяват класацията. И двете страни също се намират около Огнения пръстен.

Друга гореща вулканична точка е африканският континент, където Африканската плоча се среща с Арабската плоча, поради което Кения (23), Танзания (10) и Етиопия (57) също имат много вулкани.

Поради това не е изненадващо, че много от страните в челото на класацията по вулкани присъстват също така на първите места и в класацията на страните, които е най-вероятно да пострадат от природни бедствия, според доклада World Risk Report от 2015 г.

Една от аномалиите във вулканичната дейност в последните 11 000 години е Исландия, която е разположена върху група вулкани.

Причината е, че страната е част от Средноатлантическия хребет, където се срещат Евразийската и Северноамериканската плочи. Това обяснява и големия брой гейзери.

Страните само с един вулкан:

  • Бразилия

  • Германия

  • Малайзия

  • Мали

  • Нигерия

  • Йордания

  • Сейнт Лусия

  • Сейнт Винсент и Гренадини

  • Сао Томе и Принсипи
     

Източник: Profit.bg.