Летни маршрути: Сребърно езеро – сръбският курорт на Дунав, където си струва да се почива
Впрочем, като стана дума за цени, в Сърбия голяма част от стоките и услугите са по-евтини от нашенските. Факт е обаче, че китайците са навсякъде, защото и тук е пълно с вериги магазини, където се продават евтини азиатски артикули. Другото нещо, което прави впечатление е, че сърбите си ценят местната валута и предпочитат да се плаща в динари, вместо в евро. Горивата им са по-скъпи с около 10% от тези в България. Обаче храната е далеч по-евтина, много качествена, а съседите ни очевидно залагат на домашното производство, тъй като по пазарите им има специални места, на които бабите продават всевъзможни плодове и зеленчуци, отгледани в домашните им градинки. Освен това местните производители търгуват с яйца, сирене, краве масло, кашкавал и прочие, произведено от тях, продават дори домашни сладки и закуски без консерванти.
Прочутите сръбска плескавица, наденички и кебапчета също са пресни, обикновено се приготвят на място пред клиента, търгуват се на килограм и по желание – с безплатна вкусна питка, а порция за четиричленно семейство излиза около 500 динара, което е около два пъти по-евтино отколкото обяд или вечеря в търновско среднооборотно заведение. Цените на лекарствата спрямо тези у нас са направо символични, затова много търновци и въобще българи отскачат до Сърбия, за да си набавят медикаменти, чиито цени са с около 20% – 50% по-ниски от тукашните. И без това София е на около 30 минути от границата, а Велико Търново – респективно на около 300 км, така че все повече нашенци се кооперират и си пазаруват редовно от аптеките в западната ни съседка.
И друго няма как да не направи впечатление на родния турист, избрал да прекара част от летния си отпуск в красивия курорт Сребърно езеро. Там интернет връзката е с перфектно качество и бързина, а мобилните телеком съоръжения се поставят на специални и само за тази цел места вместо по покривите на жилищни и обществени сгради. Типично по български нашенците са намерили елегантен вариант да спестяват от скъпия роуминг, тъй като Сърбия още не е член на Евросъюза и за да плащат по-евтини цени на разговори, есемеси и т.н. масово се връзват към румънските мобилни оператори, които също предоставят много добро качество на сигнала и съответно по-евтина връзка.
А атракциите в Сребърно езеро са наистина впечатляващи. Круиз по Дунав, риболов на сом, костур, шаран и амур, спорт на открито, колоездене по т. нар. „Път на виното“, екскурзии до манастири и исторически крепости… Курортът се намира в непосредствена близост до Велико градище, а езерото е всъщност бивш ръкав на река Дунав на едва два километра от селището. Сребърно езеро е дълго 14 км, средната му ширина е около 300 метра и сега то е затворено между два язовира. По-заможните сърби пък имат летни вили по крайбрежието, които обаче са деликатно скрити между дърветата и не парадират с разкош и кич… Впрочем като цяло сърбите са доста дружелюбни и гостоприемни и противно на очакванията не се палят от „патриотизъм на маса“. Огромна част от тях искат страната им да влезе в ЕС, защото и при тях младите хора масово емигрират в Европа и Америка.
Последвайте ни
0 Коментара: