Христина Иванова ни представя Египет през една различна гледна точка. Няма да си говорим за пирамиди, както обикновено, а ще разгледаме един друг вид туризъм - активния, пише Трафик нюз бг. 
 
В ранните си тридесет години, с успешна кариера и вече две деца, Христина не престава да преследва страстта си към гмуркането. Това я отвежда в екзотичния египетски курорт Шарм ел Шейх. Разположен е в южната част на Синайския полуостров и е важен пристанищен град на Червено море. Градът има интересна история - многократно е преминавал под управлението на Израел.

Продължителните конфликти в миналото го правят домакин на десетки мирни конференции на международните организации, което в последствие дава прозвището му „Градът на мира“. В течение на последните десетилетия се превръща от търговско-индустриален в турситически център. Издигат се луксозни хотели и се популяризира водолазното гмуркане. Успешното развитие на курорта се дължи на дългите плажни ивици, пейзажа, сухия умерен климат и благоприятните условия за водни спортове. 
 

 
Как една пловдивчанка избира да се гмурка в Червено море? „Търсехме спокойно място за почивка, без много навалица. Място, където да успеем да си починем с децата. Освен това, за водолозното гмуркане Египет е сравнително евтина дестинация. Това беше и основната причина да изберем Шарм ел Шейх.“ Египетският курорт се нарежда в челните места на класацията „Най-добри дестинации за гмуркане“. Носи му се слава на втория най-голям коралов риф, което привлича любители на този спорт от цял свят. „Красотата на кораловите рифове в Червено море според мен е преувеличена“, смята Христина, „...не бих препоръчала точно това място на гмуркачите“.

Може би това е една от причините там да няма много български туристи. „Два пъти съм ходила там и нито веднъж не срещнах други българи. Вярно, прекарвахме по-голямата част от времето си в комплекса, който е чист и подреден, с европейска визия. Извън този тип комплекси обаче, средата е доста по-мръсна.“ В спомените й обаче, преживяването се запечатва като едно от най-романтичните в живота й. Именно по време на гмуркането получава предложение за брак от приятеля си - да, под водата! „Беше подготвил всичко - беше ламинирал въпроса „Will you marry me?“, така че да мога да го прочета под водата. Като се опита да го извади обаче ципът на чантичката заяде“ спомня си Христина с усмивка. На такова предложение не се усъмнява и за миг.
 

 
Ако искате да прекарате тиха и спокойна почивка, любувайки се на топли води, дълги плажове и опитвайки гмуркане, Шарм ел Шейх е една от евтините дестинации където можете да го направите. А какви забележителности да посетите през останалото време, питаме отново Христина. „Да отидеш в Египет и да не видиш пирамидите е все едно да отидеш в Ню Йорк и да не видиш Статуята на свободата. Но за да стигнем до пирамидите трябваше да пътуваме 500 км на север. Вместо това избрахме да пътуваме на юг - към храмовите комплекси Луксор и Абу Симбел. Впечатляващи са и определено си струва да се видят.“ Ферибот свързва Шарм ел Шейх с Хургада, един от популярните у нас египетски курорти. Оттам до Луксор са към 300 км. А още 200 км на юг е Абу Симбел. 
 
Луксор, познат в древността като Тива, е комплекс, построен 15 века преди н.е. и се състои от няколко храма, посветени на богове и фараони. Абу Симбел пък е може би еталонът на изкуството на Древен Египет. Името обозначава местност в Нубия. В скалите са изсечени два храма. Картината, която несъмнено сте виждали, е на двадесетметровите фигури на Рамзес II на входа на единия от тези храмове. „Няма подобно усещане за величието на миналото като това да стоиш на прага на тези колосални храмове“, споделя Христина, която не крие, че пътуването за нея е „храна за душата“ и търсенето на нови усещания е начин на живот. 
 

 
За много от нас Египет е безкрайна пустиня, а пирамидите са главната атракция, на която трябва да обърнем внимание. Страната, обаче, както виждаме, може да ни предложи и други уникални преживявания - от страстните и пъстри ориенталски танци в заведенията на Кайро, през круизове по река Нил, до луксозни морски курорти, известни с водните си спортове. И ако сте се запътили натам, пригответе се за повече от това да яздите камили по сахарските дюни!