Ако решите да пътувате за Гърция на плаж за събота или неделя, то трябва да си вземете поне един или два дни отпуск, да тръгнете по-рано, за да избегнете големите опашки в юлския пек. Това казаха работещи на пунктовете Кулата-Промахон и Илинден Ексохи, пише Труд бг.

Служителите там също се задъхват от натоварената работа, която започва в петък около обед, продължава през целия съботен ден и намалява чак късно вечерта в неделя.

В часовете пик понякога се чака минимум 40 минути, обикновено около час, но понякога могат да достигнат и до два часа, предупреждават пътуващите често.

Най-изгодно е да планирате пътуването от понеделник до петък сутринта, когато на Кулата е спокойно и няма километрични колони от автомобили и автобуси. Другият вариант за почивните дни е ГКПП-Илинден-Ексохи при Гоце Делчев.

Но едно че пътят оттам се удължава с около 30 км и второ няма гаранция, че мнозина са предпочели този маршрут и може отново да се окажете да се в задръстване. Но все пак със сигурност чакането ще по-малко от час.

Най-грешната стратегия е да тръгнете в събота. Всички смятат, че ако пристигнат на ГКПП-Кулата в ранни зори ще е спокойно.

Заради това струпването започва към пет часа сутринта. До 15 часа следобяд се вият огромни опашки, шофьорите са изнервени, както и работещите на границата.

На Кулата в най-натоварените почивни дни работят пет трасета, но не смогват.

Граничните власти се оплакват от шофьори-тарикати. Казват, че масово не се спазва пътната лента за автомобили и от желание да минат по-бързо, леки коли влизат в лентите за бусове и тирове.

Там попадат в капан, създават хаос, докато се измъкнат от чуждата лента и върнат в правилните колони. 

„Това е въпрос на манталитет и като не спазват правилата, налага се да чакат. По тази причина често са пратени няколко полицейски и гранични патрула, които да регулират движението и насочват превозните средства по коридорите“, казват работещи от пункта.

Според тях документите  се проверяват вече по-бързо, но забавяне може да има само ако в автомобила пътува дете под 18 години.

Ако са без единия или двата родители, за тях се изисква нотариално заверени декларации - трябва да се носи оригинал и копие.

Ако имената на родителите са различни, а не са с една фамилия, то е задължително да се носи акта за раждане на детето - оригинал и копие.

Другият тежък момент за пункта е масовото пътуване на чужденци към Гърция. В събота или неделя пътуват десетки автобуси с украинци.

Те идват от държава, която не е член на ЕС и проверката е доста щателна, ако има и деца в превозното средство, то всички коли зад украинския автобус са обречени да чакат минимум час. Иначе автобусите с румънци или унгарци се обработват бързо.

Съботният ден е най-тежък за трафика на Кулата и от автобусите, които превозват туристи по схемата „На море за ден“. Това са минимум 50 -70 автобуса, пълни с нашенци.

Част от тях тръгват от София, по пътя качват пътници от Перник, Дупница, Кюстендил, Благоевград, Банско, Гоце Делчев, Сандански, Петрич.

Отделно се формират групи с автобуси от тези градове. Всички те се изсипват на границата от 7 до 9 часа сутринта. Дори в неделя не е толкова натоварено, колкото в събота.

Здравка Чимева, управител на „Алфатур“: Минаването на границата е въпрос на организация

„Нашата фирма от години вози туристи от Благоевградско по схемата „На море за ден“. Пътуваме сряда, събота и неделя“, каза Здравка Чимева, собственик на най-старата туроператорска фирма в Благоевград „Алфатур“. 

„Преминаването на Кулата-Промахон е най-тежко в събота, в останалите дни почти няма проблем. Наистина има огромни струпвания от пътуващи за Гърция през уикенда, но всичко е въпрос на организация. От скоро има поставени постове на пътя пред пункта, които насочват трафика по платна, така границата се минава по-бързо.

Това става поне за 30-40 минути, но ако има хаос, недисциплинирани шофьори, или украински автобуси, то се виси с часове. Но все пак това е граница, свързано е с проверки, не може да се очаква да няма чакане“, каза още Чимева.

Пътуването за ден на море е предпочитано от жителите на Благоевград и региона, защото само срещу 30 лева билета отиват и се връщат от плажа на Гърция.

Най-близкият е Офринио, на който  срещу 3 евро за кафе получаваш чадър и шезлонг за цял ден. От Благоевград е на 290 км. Тръгва се сутрин в 6 часа и в 9,30 или 10 часа влизаш в морето. Връщането обратно е в 17 часа.

„Ако чакаме по-дълго на Кулата, то компенсираме туристите ни с час повече на плажа“, допълва Чимева. Според нея тази година има повече българи, избрали Гърция, тъй като там цените са почти като миналогодишните, обслужването е по-добро, пътищата са по-хубави от тези, които водят до Черно море.

Въпреки високите данъци в Гърция

Българите - основни инвеститори в имоти

Българите се превърнаха в едни от най-големите инвеститори в сектора на недвижими имоти в Северна Гърция. От няколко години насам софиянци, банскалии, благоевградчани, пловдивчани и дори варненци и бургазлии купуват къщи и апартаменти или терени, на които строят малки семейни хотели и магазини.  

Стотици са вече нашенците, горди собственици на морски имоти в района на Халкидики. Масово се вземат и къщи под наем за година.

За 3-4 хиляди евро може да се вземе по-скромно селска къща, да се реновира и дава под наем целогодишно, с което да се плати на действителния й собственик и дори да има печалби.

Млади семейства от Пиринско пък теглят заеми и купуват апартаменти край морето, с наемите от които да си изплащат заемите в България. Дори високите данъци в южната ни съседка не е спрял процеса на инвестиране в имоти.

В луксозен апартамент за 5-6 души или къща в Северна Гърция се плаща от 100 до 180 евро на вечер. Но получаваш луксозни условия за отдих, задължително ползваш двор и барбекю, имаш и безплатен паркинг. Храната в таверните и заведенията е нормална.

Обяд за четирима е под  50 евро, а обслужването е на ниво. Стотици наши млади хора работят като сервитьори и миячи в Северна Гърция, заплатите им варират от 800 до 900 евро. Получават храна и квартира безплатно.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук