Мурси изглеждат страховито. Не се усмихват, трудно можеш да ги накараш да разговарят. Живеят сякаш накрай света и пътищата до тях минават през резерват, обитаван от слонове, лъвове и други диви животни.

Мурси режат ушите и устните си без да се замислят за рисковете от инфекции. Смятат, че така са красиви. Белезите, които красят телата им са резултат на мазохизъм и болка. Главите им са украсени с чудати корони, от които се подават рога на убити животни. Мурси традиционно са ловци, но статутът на национални паркове прави земите им забранена за тях зона за лов. В наши дни животът и традициите, установени в племето търпят все повече промени. Но мъжете и жените Мурси живеят в общност, в която има равенство между половете. Жените имат право на избор във всеки един етап от живота си.

Някога мъжете носели препаски, направени от кората на дърво, но от края на 60-те години се появява памучен плат, наречен йоди, с който заместват горската препаска. Днес само най-малките момчета могат да излязат голи. Младежите и мъжете носят голямо парче тъкан в ярки цветове, която увиват около кръста си или завързват на едното си рамо. 

Момичетата традиционно се покриват с кожа от коза, обвързана около кръста им. След като родят първото си дете, те получават втора кожа на церемония, наречена "свързване на майката".

Кланът или каби - е групата от представители на Мурси, за които се предполага, че са наследниците по мъжката линия от различните съпруги на един и същи мъж. 

Предполага се, че клановете в това племе са около 18, но те се различават значително по размер. Четирите най-големи са вероятно Коморец, Бумай, Юхай и Гаракули. Членовете на един и същи клан могат да бъдат намерени разпръснати по цялата територия, обитавана от Мурси.

Въпреки че не е възможно всички членове на клана да докажат как са свързани, има силно табу срещу брака с друг член на клана. В някои случаи  - като например при клановете Коморте и Юхай - дори и бракът между членове им е забранен.

 
Източник: Vesti.bg.