Въпреки че повечето хора асоциират лятото с море, всъщност топлите месеци от годината са идеалното време да се отдадете на планински туризъм. Времето в планината е по-прохладно и позволява красиво бягство от жегите в града и освен това цялата заобикаляща ни природа вече се е събудила и раззеленила, предоставяйки ни спиращи дъха природни пейзажи.
Ето и нашите предложения за конкретни дестинации, които да посетите през летните месеци:

Баба Вида
Баба Вида, наричана също Бабини Видини кули, е средновековна крепост, днес функционираща като музей, разположена на река Дунав във Видин, която е служела за защита на местния владетел през почти цялото Средновековие. Значително е разширена и укрепена по времето на цар Иван Срацимир. В наши дни крепостта, чието име произлиза от народна легенда, е основната туристическа забележителност на града и е сред Стоте национални туристически обекта на БТС.

Град Елена
Това е китно градче, сгушено в Еленския Балкан. През 18 и 19 век е занаятчийски, търговски и културен център. Наричат го и "българският Витлеем", защото по време на Възраждането има три църкви – нещо нечувано по онова време. Днес в Елена туристите могат да видят родната къща на Иларион Макариополски, първото българско класно училище, музей по палентоология, както и музей на възраждането.

Райското пръскало
Водопадът, наричан още Калоферско пръскало или Голям джендемски водопад, е идеалната дестинация за разходка в летния уикенд. Той е разположен в Стара планина под връх Ботев и по-конкретно в Национален парк "Централен Балкан", в природния резерват Джендема. Местността и природата са впечатляващи, а скалите привличат много любители на скалното катерене. И независимо от това, че е посещаван от многобройни туристи, водопадът и местността са запазили непокътнатия си и чист облик.

Мусала и мусаленските езера
Мусаленските езера са седем на брой и се намират в планината Рила, в подножието на връх Мусала, който е най-високият връх на Балканския полуостров със своите 2925 метра. Най-високото от Мусаленските езера е Леденото езеро, което се е получило в резултат на топенето на ледовете. То дължи името си на факта, че ледът, който го сковава, се разтопява само от юли до ноември. 

Перперикон Перперикоон е археологически комплекс в Източните Родопи, който се намира на 15 км от Кърджали в изключително в живописна местност - красива долина, през която ефектно се вие златоносната Перперишка река. Внушителният комплекс, намиращ на десния бряг на реката, включва в състава си голямо мегалитно светилище от преди 8000 години през каменната ера, паметници от античността и средновековна крепост. При траките, Перперек е свещен скален град, столица и крепост с царски дворец. По-късно тук са живели римляни, готи, византийци и българи. Унищожен е от османските турци в XIV в.
 
Белоградчик 
Край малкото, но китно градче се намират Белоградчишките скали – уникален скален феномен, който няма аналог в света. Крепостта Калето пък е една от най-добре запазените в страната. От най-високата й част се виждат както върховете на Стара планина, така и част от Карпатите. Белоградчишката обсерватория е една от двете астрономически обсерватории у нас. 

 Крушунските водопади
Крушунските водопади се намират в Северна България, близо до село Крушуна и са едно от най-красивите места в България, което се откроява с девствена дива природа, чиста и непокътната от цивилизацията. Самите водопади представляват дълга травертинова каскада, отделните стъпала на която са самите водопади. През XIII - XIV век на това място се е намирала Крушунската обител на монасите-исихасти, за което свидетелстват и запазените скални ниши и килии. На километър от селото започва туристическа пътека, красиво криволичеща нагоре срещу течението на реката. Краят ѝ достига до първият и най-голям водопад от каскадата - Пръскалото и пещерата от която извира реката. Има множество мостове, позволяващи на туристите да разгледат местността. 

 Чудните мостове
Чудните мостове са скален феномен, разположен в карстовата долина на река Еркюприя в Западните Родопи. Те се намират на 1450 m надморска височина, в подножието на връх Голям Персенк и заобиколени от вековни иглолистни гори. Мостовете са се образували вследствие ерозионната дейност на пълноводната в миналото река, която е преобразувала пукнатините в мраморите в дълбока водна пещера, чийто таван с течение на времето изтънява на места и се срутва. Предполага се, че отломките от срутването.

Източник: woman.bg