Една от основните атракции на Рим – изящните исторически фонтани и многобройните чешми из града – започнаха да пресъхват. Вчера от Ватикана обявиха, че спират водата на сто от поддържаните от тях водоизточници, включително и на два от изящните барокови фонтани на площад „Свети Петър“.

Сухи остават и чешмите на и около площада, от които ежедневно пият хиляди туристи, обикалящи историческия град в уморителни жеги.

Същевременно режим на водата в целия Рим е възможен още тази седмица.

View image on Twitter

View image on Twitter

View image on Twitter

Причината са оскъдните валежи в Италия от пролетта насам. Те станаха причина за опасни засушавания в почти цялата страна, а в южната й част се стигна и до опасни горски пожари.

Тази пролет е била една от най-сухите в страната. В райони като Сардиния и Парма валежите бяха 80% по-малко от нормалното. Съсловни организации изчисляват щетите за земеделието на 2 милиарда евро.

Сушите остават рекордни и през лятото, а сред особено засегнатите е столицата Рим. През юли в региона й са паднали със 72% по-малко дъждове от средното за месеца, а през юни – със 74% по-малко.

За първите шест месеца на година в Рим е имало 26 дъждовни дни в сравнение с 88 такива през първата половина на 2016 г.

Така миналата седмица губернаторът на Лацио, в който район е и Вечният град, забрани по-нататъшно източване на вода от езерото Брачио – водоемът, който в момента снабдява по-голямата част от столицата. Причината е, че флората и фауната в него се оказват застрашени.

Водоснабдителните компании предупредиха, че без Брачио може да се стигне до режим на водата.

Местните медии съобщават, че в някои квартали тя може да бъде спряна за по 8 часа на ден и това може да започне още утре.

Така исторически локации като площад „Навона“ и фонтана „Треви“, на които водата извира от изящни скулптури и това привлича безкончени тълпи, могат да се окажат ... сухи. 


View image on Twitter

Тенденцията вече тръгна от Ватикана. Папа Франциск не за пръв път обръща внимание на въпросите за глобалното затопляне, опазването на околната среда и пестенето на ресурсите.

"Решението (за спиране на фонтаните) е в синхрон с възгледите на папата за екологията:

нямаме право да прахосваме ресурсите и понякога трябва да сме готови на лишения",

заяви говорител на Ватикана.

Така изящните водоскоци от 17-ти век, дело на скулпторите Карло Мадерно и Джан Лоренцо Бернини ще останат сухи.

"Ватикана иска да прояви солидарност с Рим и се опитва да помогне в тази криза", заяви още говорителят.

И в тази ситуация обаче ще има печеливши. Стотиците хиляди туристи обикалящи Рим в летния пек и чакащи на километричните опашки пред катедралата „Св. Петър“ или Колизеума със сигурност ще се обръщат по-често към многобройните мъже, продаващи леденостудена бутилирана вода.  

Източник: Vesti.bg.