От кутии за бебешки дрехи, през безплатно образование, до предотвратяването на самоубийства – това е една малка страна с големи идеи, пише profit.bg.

Майчин комплект

Финландската “бебешка кутия” е въведена за бедните майки през 1938 г., а впоследствие започва да се предлага за всички през 1949 г., когато съдържала комплект за шиене, бебешки дрешки, пелени и дюшече (самата кутия ставала за бебешка кошара).

Съдържанието й се променя с времето (сега то включва олекотена завивка, комплект дрешки, шапчица, чорапи и ръкавички), но все още остава много популярна - 95% от майките я предпочитат, вместо да получат пари в брой при раждането на дете.

Дневна грижа за малките деца

От 80-те години насам финландските родители на деца под 3-годишна възраст могат да избират между това децата им да посещават детска ясла и „заплащане за полагане на домашни грижи за децата”, което възлиза на около 330 евро на месец за първото дете (плюс допълнителни до 180 евро, ако се налага).

Процентът на финландските деца, които ходят на ясла, е наполовина на този в съседните скандинавски държави.

Ксилитол

В началото на 70-те години Финландия започва да изследва естествения подсладител ксилитол и способността му значително да намалява зъбната плака. Страната разработва и пуска дъвки с ксилитол през 1975 г.

Отпуск по бащинство

Отпускът по бащинство е въведен във Финландия през 1978 г. В момента платеният отпуск за отглеждане на дете е 263 работни дни, като първите 105 се плащат на майката, а останалите 158 - по избор между бащата или майката.

Бащите също така имат право 1 месец отпуск по бащинство при определени условия – около 35% от бащите се възползват.

Национален проект за предотвратяване на самоубийства

Финландия успя да намали наполовина нивото на самоубийствата от 30.3 на 100 000 души през 1990 до 14.2 през миналата година, след като въведе първата националния стратегия за предотвратяване на самоубийствата в края на 80-те години.

Стратегията е базирана на анализирането на стотици случаи на самоубийства с цел разбиране на причините за тях.

Интегрирани здравни центрове

Уникалните за Финландия общински интегрирани здравни центрове започват да действат през 1972 г. Те предлагат превенция, диагностика и лечение; дентална медицина; GP-та; болнично настаняване; психиатрична помощ; рехабилитация, трудова медицина и спешна помощ.

Принцип на прозрачността

Във Финландия има закон за свободата на информацията, според който всеки има право не само на достъп до държавни документация, но и да си направи копие. Този закон действа още от 1766 г.

Всички документи са публични, освен ако специално не е постановено обратното. Ограничения на общото правило могат да бъдат правени само от парламента, а отказът дадени документи да станат публично достояние може да бъде оспорван в съда.

Комисия за бъдещето

Дългата история на коалиции насърчава стабилното управление с идея към защитаване на общия интерес в дългосрочен план. Финландският парламент е уникален с това, че в последния четвърт век разполага с постоянна Комисия за бъдещето, участниците в която проучват и докладват за големи социални предизвикателства в идните десетилетия.

Безплатно образование

Финландските закони гарантират безплатно, висококачествено, деветгодишно начално образование (до 15-годишна възраст) за всяко дете, независимо от това къде живее или колко заможни са родителите му, пише Guardian. Страната счита това за основно човешко право.

След завършването на общинските училища половината от децата отиват в гимназии, а другата половина избират специализираното професионално обучение, което също е безплатно, както и висшето образование. Всички учители в училищата трябва да имат най-малко магистърска диплома от университет.

Veikkaus – държавна компания за хазарт

Компанията, която се занимава с хазарта в страната, е държавна – Veikkaus. Тя има ексклузивното право да развива всички хазартни дейности във Финландия (в това число и онлайн хазарта), както и носи отговорността да образова хора за риска от хазарта.

Компанията разполага с 2 000 служители и набира 1 млрд. евро годишно за здравеопазване, социални помощи, културни, младежки и научни проекти, които се разпределят между съответните министерства.