Човешките взаимоотношения могат да бъдат много сложни и объркващи за някои от нас. Нагласата ни преди излизане, среща или някакво събитие, определя как ще протече един ден. Ако мислим, че всичко предстоящо ще бъде хубаво и успешно, то вероятно ще бъде така, дори и да има трудности.

Същото важи с пълна сила и за обратната възможност - да мислим, че това, което ни очаква ще бъде лошо.

Психолозите наричат този феномен „самоизпълващо се пророчество на приемането“.

Проблемът е, че за несигурните или социално тревожни хора то се превръща в „пророчество на отхвърлянето“.

Напрежението преди срещата с нови хора се изразява външно като нервно поведение и това води до отхвърляне.

Група психолози са открили просто упражнение, което спомага за повишаване на увереността във взаимоотношенията и да превърне „пророчеството за отхвърляне“ в „пророчество за приемане“.

Себеутвърждаване

Учените измерват социалната увереност на 117 участници, като ги питали доколко са съгласни с твърдения като „Заемам важно място в живота на приятелите си“, „Партньорът ми обича и ме приема безусловно“ и други.

Половината от тях трябва да изпълнят една много проста задача за себеутвърждаване.

Участниците получават списък от 11 ценности, сред които неща като спонтанност, творчество, приятели и семейство, лична привлекателност.

Те ги подреждат по важност и пишат кратък текст, в който обясняват защо ценността, която са класирали на първо място, е толкова важна.

Резултатите показват, че тази проста задача засилва социалната увереност на несигурните хора, в сравнение с контролната група. 

След упражнението те чувстват по-малко напрежение в социални ситуации и поведението им е по-спокойно. Четири и осем седмици след експеримента ползите са още налице.

Забележително е, че нещо толкова простичко и лесно може значително да подобри всекидневието на по-неуверените хора. Струва си да се опита.

Източник: obekti.bg